Gmina Somonino Konkursy Kultura Wokół nas

Sławki. Pomysł miejscowego KGW. Wyłoniono mistrza terenowej apteczki ziołowej

KGW w Sławkach zaprosiło mieszkańców do aktywnego i edukacyjnego spotkania. W pierwszej kolejności zagrali w grę terenową pt.: „Niefortunny spacer pana Zenka”, a uczestnicy walczyli o tytuł: „Mistrza terenowej apteczki ziołowej”.

Idąc śladami „Pana Zenka” mieli okazję podziwiać okolice Sławek, ale ich głównym zadaniem było odnalezienie, na trasie jego spaceru, roślin które były pomocne na różne dolegliwości. Przy każdym przystanku po wykonaniu zadania, wspólnie zostały omówione właściwości roślin i dokonana punktacja. Mistrzem została Martyna. Punktacja pozostałych miejsc była bardzo wyrównana i zaważyła niewielka różnica w punktacji, ale mistrz może być tylko jeden. Niemniej każdy uczestnik otrzymał dyplom wdzięczności. Była to zabawa edukacyjna i główną wygraną było zdobycie i poszerzenie swojej wiedzy w tym zakresie. Niemniej każdy z uczestników otrzymał także gadżety przekazane przez leśnika – Dawida Plata z Nadleśnictwa Kartuzy, który wspierał merytorycznie prowadzącą. 

Smaczne zakończenie spotkania

W drugiej części uczestnicy przystąpili do gotowania dań wegetariańskich z dodatkami  ziół oraz produktów pochodzenia leśnego.  Menu przygotowała Sylwia Piechowska, ale to uczestnicy przygotowali przepyszne dania. Wspólnie przygotowali i oczywiście skosztowali. Dania wykonali bez użycia prądu, a to nie lada wyzwanie. Tym razem w menu znalazły się takie potrawy jak: caprese z buraka i gorgonzoli oraz unikatowy vinegrette ze świeżych porzeczek; sałatka z sezonowych ziół z pesto z pietruszki oraz bazylii; zupa warzywna ze sporą dawką hydrolatu z lubczyku oraz klopsikami z kaszy bulgur z zieleniną; męska cześć zespołu ubiła też swojskie masło tymiankowo-czosnkowe w maselnicy, które idealne pasowało do bagietki. Na deser placuszki z jagodami i płatkami dzikiej róży. Po pysznym jedzeniu nastąpiło wręczenie nagród, medali i dyplomów. 

Nad/opr.red

Komentarze