Gmina Somonino Szkolnictwo Wokół nas

Somonino. Gminne eliminacje konkursu „Rôdno mòwa”. Sześcioro uczniów zaprezentuje gminę na szczeblu powiatowym

W ubiegły piątek w Gminnym Ośrodku Kultury w Somoninie odbyły się gminne eliminacje 51. Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Literatura Kaszubskiej „Rôdno mòwa”. Konkurs wyłonił grupę najlepszych uczniów, którzy za dwa tygodnie wezmą udział w eliminacjach powiatowych.

Gmina Somonino, jako pierwsza w powiecie przeprowadziła gminne eliminacje konkursu recytatorskiego „Rôdno mòwa”. Rywalizacja przebiegła w czterech kategoriach wiekowych: przedszkola i klasy „0”, klasy I – III, klasy IV – VI oraz klasy VII, VIII. Łącznie do konkursu przystąpiło piętnastu uczniów przedszkoli i szkół podstawowych. Po wysłuchaniu wszystkich uczestników komisja w składzie: Barbara Plicht, Monika Hewelt i Piotr Szyca rozstrzygnęła eliminacje.

Recytację mają we krwi

Wśród najmłodszych uczniów z klasy ,,0’’ i przedszkoli najlepiej wypadła Kornelia Pawela z podstawówki w Borczu. Na drugim miejscu sklasyfikowany został Antoni Grabowski reprezentujący Niepubliczne Przedszkole „Chatka Puchatka” w Somoninie.

Wśród recytatorów z klas I-III najlepiej poradziła sobie Weronika Elgert ze szkoły w Borczu. Na drugim miejscu stanęła Lena Węsiora z placówki w Egiertowie. Natomiast na trzecim miejscu ex aequo znaleźli się: Paulina Splitt z podstawówki w Somoninie i Kornel Fierke ze szkoły w Egiertowie.

W gronie uczniów klas IV-VI pierwsze miejsce wywalczyła uczennica SP Goręczyno – Beata Puzdrowska. W tej kategorii nie przyznano drugiego miejsca, ale trzecie zajęli: Sara Lemańczyk i Nikodem Daleki. Oboje reprezentowali szkołę w Egiertowie.

Pośród najstarszych zawodników na szczycie znalazł się uczeń z Somonina – Adam Ducher. Podobnie jak w poprzedniej kategorii, tu także nie przyznano drugiej lokaty. Natomiast trzecią ex aequo wywalczyli wychowankowie placówki w Egiertowie: Roksana Block i Maksymilian Lemańczyk.

Do eliminacji powiatowych zakwalifikowali się uczniowie, którzy zajęli pierwszego i drugie miejsce w danej kategorii wiekowej. Eliminacje powiatowe Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „Rôdno mòwa” odbędą się dnia 12 maja o godz. 10:30 w siedzibie Kartuskiego Centrum Kultury.

Nad/opr.red

Komentarze