Gmina Somonino Inwestycje

Somonino. Przebudowa wiaduktu na Bernardynie. Dwa miesiące do końca inwestycji?

Żelbetonowa nadbudowa zmieniła zupełnie wygląd wiaduktu. Jego wiek zdradzają tylko kamienne filary. Dziś prace koncentrują się na budowie jezdni na wiadukcie i na jego połączeniu z drogą.

Przebudowa wiaduktu na Bernardynie to ostatni element modernizacji ul. Kasztelańskiej – drogi łączącej DW224 z Goręczynem, omijając Somonino. Wiadukt ten umożliwia jej bezkolizyjne skrzyżowanie z linią kolejową nr 214 Somonino – Kartuzy, która w ciągu najbliższych lat ma zostać uruchomiona. Choć wybudowany prawie sto lat temu, to ma na tyle dobrą konstrukcję, że zdecydowano się na jego nadbudowę tzn. nałożenie żelbetonowej czapy. Zadanie to wykonuje firma Want Sp. z o.o. z Tczewa, która wygrała przetarg, wyceniając prace na 1,35 mln zł.

Widoczny efekt czteromiesięcznych prac

Inwestycja rozpoczęła się w grudniu ubiegłego roku. Do tej pory wykonawca zrealizował część główną robót – żelbetonową nadbudowę wiaduktu z gzymsami i skrzydłami. Dzięki temu nowa jezdnia wiaduktu będzie miała szerokość sześciu metrów, a dodatkowo jeszcze zostanie miejsce na chodnik po obu jej stronach. Żelbetonowa nadbudowa powoduje, że nośność wiaduktu została zwiększona do czterdziestu ton, co ma duże znaczenie, gdyż przy tej ulicy znajdują się firmy oferujące usługi transportowe, również te ciężkie. Na wybudowanej płycie wykonawca wytyczył już pas jezdni krawężnikami betonowymi. Obecnie trwają prace związane z wykonaniem warstwy stabilizacji oraz ustawianiem krawężników betonowych na dojazdach. Natomiast z zakresu remontu części istniejącej trwa czyszczenie powierzchni kamiennej oraz wypełnianie ubytków spoin. Prace związane z przebudową obiektu powinny zakończyć się do lipca br.

Co ważne, 900 tys. zł kosztów inwestycji stanowi dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

UG/opr.red

Komentarze