Gmina Stara Kiszewa OSP

Stara Kiszewa. Aktywność miejscowych druhów. Już zebrali siedem ton elektrośmieci

Druhowie z OSP Stara Kiszewa weszli do zainicjowanej przez Zarząd Główny OSP akcji zbiórki elektrośmieci, z której wpływy mają zasilić konto jednostki. W pierwszej akcji pięcioletniego programu zebrano pokaźną ilość tego sprzętu. Zaprocentowało tu doświadczenie uzyskane w poprzednich, podobnych działaniach.

Zbieranie przez jednostki OSP elektrośmieci odbywa się w ramach projektu „OSP na straży środowiska”, zainicjowanego na początku bieżącego roku. Projekt jest wynikiem współpracy Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP z Fundacją Odzyskaj Środowisko i MB Recycling, który w centrum stawia zbiórki elektrycznych śmieci oraz edukację ekologiczną.

Z powiatu kościerskiego przystąpiły do niego m.in. OSP Wysin z gminy Liniewo i OSP Stara Kiszewa. Dh Józef Czapiewski, prezes miejscowej jednostki podpisał z dwiema poleconymi firmami umowę, w ramach której program ten będzie realizowany przez pięć lat.

Efekt przeszedł oczekiwania

Miejscowi druhowie mają już pewne doświadczenie w tego typu działaniach, gdyż w roku ubiegłym zbierali złom, a wpływy z niego przeznaczone były na wkład jednostki w zakup wozu bojowego. Jednak efekt podjętych przez nich działań przeszedł wszelkie oczekiwania. Jak informuje nas dha Iwona Łęgowska, sekretarz jednostki informacje o akcji poszły w teren już w marcu. W czasie długiego weekendu druhowie ruszyli po terenach, gdzie są skupiska domków letniskowych w miejscowościach Wygonin, Bartoszylas i tam działali. W efekcie miejsce składowania tego sprzętu – za budynkiem strażnicy wypełniało się coraz większymi ilościami zużytego sprzętu AGD, RTV i innego sprzętu elektronicznego. Kiedy 24 maja przyszło do jego odbioru okazało się, że jest tego siedem ton. Pięcioletni czas trwania programu nie wskazuje kiedy mają być następne akcje i ile ma ich być, ale miejscowi druhowie planują kolejne działania już w czasie wakacji.

D. Tryzna

Komentarze