Gmina Żukowo Konkursy OSP Wokół nas

Przyjaźń. Gminne zawody sportowo-pożarnicze. Od edukacyjnej zabawy najmłodszych po ostrą rywalizację druhów czynnych

To wszystko można było zobaczyć 17 czerwca na boisku szkolnym w przyjaźni. Zmierzyło się tu w sporcie pożarniczym pięćdziesiąt drużyn z sześciu jednostek gminy Żukowo. Każda z nich miała swoje grono kibiców, więc czasami było tu głośno jak w Ergo Arenie.

Przeprowadzane zawody sprawdzają poziom wyszkolenia i umiejętności druhów. Przy okazji jest to sprawdzian własnych możliwości. Poza tym zawody to emocjonująca rywalizacja dla zawodników i świetne widowisko dla widzów.

Kilkadziesiąt drużyn

Pod czujnym okiem komisji sędziowskiej, której przewodniczył dh Andrzej Brylowski, zawody sportowo-pożarnicze rozgrywały się w dwóch konkurencjach: sztafeta pożarnicza oraz ćwiczenia bojowe. W zmaganiach wzięli udział strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych z Banina, Sulmina, Niestępowa, Żukowa, Leźna i Skrzeszewo. W sumie w sportowej rywalizacji udział wzięło 30 drużyn seniorskich, w tym 10 kobiecych. Wystartowało także 20 drużyn młodzieżowych, w tym 10 dziewczęcych, które rywalizowały według regulaminu z 2010 roku.

– Tegoroczne zawody dla MDP rozegraliśmy w systemie CTIF, ponieważ chcemy pomóc naszym najmłodszym na zawodach wojewódzkich. Do tej pory na gminnych zawodach nie spotykali się oni z czymś takim i jadąc na zawody wojewódzkie mieli mniejsze szanse – mówi komendant gminny dh Bartłomiej Rzepka.

Dzieci miały do pokonania tor przeszkód, który nie tylko sprawdził ich umiejętności fizyczne, ale również wiedzę z zakresu robienia węzłów i podstawowych narzędzi strażackich. Rywalizacja najmłodszych była okraszona potężnym dopingiem ich najbliższych. Przez cały czas trwania zawodów na boisku obecny był burmistrz Wojciech Kankowski, który również zagrzewał swoich do rywalizacji. Przy końcu zawodów niestety zaczął padać deszcz i finał bojówki trwał przy rzęsistych opadach.

Nagrody dla najlepszych

Na szczęście kiedy przyszło do dekoracji deszcz przestał padać i można było spokojnie nagrodzić zwycięzców tegorocznych zmagań.

W klasyfikacji końcowej członków czynnych wygrała ekipa z Sulmina. Drugą lokatę zdobyli druhowie z Banina. Na miejscu trzecim sklasyfikowano strażaków z Niestępowa. Na kolejnych miejscach znalazły się jednostki z: Skrzeszewa, Żukowa i Leźna.

W kategorii seniorskiej kobiety wygrały panie z Sulmina. Miejsce drugie zajęła ekipa reprezentująca OSP Żukowo.

W klasyfikacji końcowej MDP zwyciężyła ekipa ze Skrzeszewa. Srebrny puchar wręczono drużynie z Niestępowa. Miejsce trzecie wywalczyli młodzi adepci z Banina. Na kolejnych miejscach znalazły się ekipy z: Sulmina, Żukowa, Skrzeszewa II, Sulmina/Niestępowa i Leźna.

Puchary, nagrody oraz dyplomy wszystkim uczestnikom wręczył burmistrz Wojciech Kankowski, dziękując strażakom za zaangażowanie i  udział w sportowych zmaganiach. 

– Takie wydarzenia to nie tylko widowiskowa, sportowa rywalizacja, ale i pewnego rodzaju magnes dla młodzieży, by zainteresować ich służbą w Ochotniej Straży Pożarnej. Gratulacje należą się nie tylko zwycięzcom, ale każdej z drużyn, bo poziom zawodów był wysoki – mówił włodarz gminy.

Podziękowania trafiły również do opiekunów MDP, bo to oni w dużej części przyczyniają się do tego, że drużyny funkcjonują, mają odpowiednią liczebność i są kuźnią dla jednostki.

D. Tryzna

Komentarze