Gmina Stara Kiszewa

Stara Kiszewa. Statystyki Gminnej Biblioteki Publicznej za rok 2020. Mieszkańcy czytają więcej

Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Kiszewie funkcjonuje od 1957 r. Placówka ciągle się rozwija i cieszy się popularnością wśród mieszkańców. Ubiegły rok był okresem szczególnie wzmożonego zainteresowania jej działalnością. 

Raport Książnicy Narodowej dotyczący wzrostu w roku ubiegłym o 3 proc. czytelnictwa wśród Polaków blednie wobec wyników czytelnictwa Gminnej Biblioteki Publicznej w Starej Kiszewie. Wobec 2019 roku wzrost ten był większy o 27 proc., co przełożyło się na 525. nowych czytelników. Jak informuje nas dyrektor gminnej książnicy Dorota Jarząbek, aż o 150 proc. wzrosła liczba czytelników do lat 15, co stanowi powód do zadowolenia, gdyż biblioteka podjęła szereg działań, które zachęcały do odwiedzin młodzież w tym wieku.

Ponad 7 tysięcy wypożyczonych książek

Czytelnicy wypożyczyli 7311 woluminów, tj. o 0,5 proc. więcej niż w roku 2019. Wzrosły też znacznie wypożyczenia literatury dla dzieci i młodzieży. Odnotowano 4237 odwiedzin w bibliotece, co stanowi wzrost o ponad 50 proc. w porównaniu do roku 2019. Cieszy wzrost czytelnictwa wśród mężczyzn. W zeszłym roku 26 proc. czytelników stanowili panowie. W 2019 r. było to tylko 19,8 proc.
– Książki pozyskujemy kupując je z dotacji gminnej jak również z dotacji w wysokości 10 tys. zł, którą otrzymaliśmy z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. W uzupełnianiu księgozbioru pomaga nam też Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Sporo książek trafiło do nas w darach z różnych zbiórek – powiedziała nam dyrektor Dorota Jarząbek.
Zainteresowanie księgozbiorem zgromadzonym w starokiszewskiej bibliotece oraz wzrost czytelnictwa w gminie, jest tym bardziej godny pochwały, że w ubiegłym roku biblioteka nieczynna była przez 53 dni, co nie zniechęciło mieszkańców do jej odwiedzania. Szczególnym powodem do radości są coraz częstsze wizyty w niej dzieci i młodzieży.

BM

Komentarze