Gmina Stężyca Inwestycje Samorząd Wideo Wokół nas

Stężyca znów wyznacza kierunek. Dostali ponad 23 mln zł na zakup zeroemisyjnych autobusów

Wczoraj wójt Tomasz Brzoskowski ogłosił, że samorząd pozyska z Krajowego Planu Odbudowy ponad 23 mln zł dofinansowania na zakup zeroemisyjnych autobusów. Dzięki temu komunikacja zbiorcza w gminie ma być bardziej dostępna dla wszystkich.

Jeszcze miesiąc temu wójt Tomasz Brzoskowski mówił o tej inwestycji jako o planach, teraz staje się faktem. Stężyca jako pierwsza z gmin wiejskich naszego regionu rozpoczęła realizację nowatorskiego programu zeroemisyjnej komunikacji gminnej. Również jako pierwsza otrzymała środki z Krajowego Planu Odbudowy, o których marzą inni włodarze samorządów.

Poinformował o tym na wczorajszej konferencji prasowej wójt gminy.

– Otrzymaliśmy z KPO dofinansowanie w kwocie ponad 23,4 mln zł. Do tego gmina odzyska 5,98 mln zł z tytułu podatku VAT. Całkowita wartość projektu to 32 mln zł, ale wkład własny gminy wyniesie tylko 2,6 mln zł.

Osiem hybrydowych autobusów

W wyniku realizacji projektu zakupione zostanie 8 nowych, niskopodłogowych autobusów zeroemisyjnych zasilanych napędem hybrydowym typu plug-in, dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dodatkowo wybudowana zostanie stacja wolnego ładowania autobusów hybrydowych typu plug-in wraz z montażem ośmiu sztuk ładowarek stacjonarnych plug-in. Autobusy zakupione w ramach projektu eksploatowane będą przez operatora Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. w Stężycy, które dzięki realizacji projektu wycofa z użytkowania osiem autobusów zasilanych olejem napędowym. 

Poprawić komunikację gminną

– W ramach tego projektu uruchomimy wszystkie linie dowozu dzieci, a dowozimy ich dziennie około tysiąca, a do tego uruchomimy wspólnie zintegrowane linie z PKM. Sieć połączeń zostanie zmodyfikowana i zsynchronizowana dla naszych mieszkańców. W ramach projektu autobusy będą jeździły do wszystkich budynków użyteczności publicznej. Chcemy, aby przynajmniej dla dzieci i seniorów była to komunikacja darmowa – mówił na konferencji wójt T. Brzoskowski.

To nie jedyny projekt bazujący na środkach z KPO. Gmina czeka na rozstrzygnięcie w Warszawie odnośnie swojej inwestycji w tanią energię.

D. Tryzna

Główne cele projektu:

  1. Dojazd do obiektów użyteczności publicznej m.in. ośrodków zdrowia, urzędu gminy oraz szkół dla dzieci, młodzieży i dorosłych;
  2. Dojazd do dworców PKP oraz węzłów przesiadkowych zintegrowany z kursami pociągów w kierunku Gdańska, Gdyni, Sopotu oraz Kościerzyny;
  3. Uruchomienie dodatkowych kursów także w godzinach porannych i południowych, w celu poprawy atrakcyjności i dopasowania dla innych grup podróżnych;
  4. Nowe linie;
  5. Rozwój przyjaznych dla środowiska rodzajów transportu publicznego;
  6. zwiększenie konkurencyjności transportu publicznego w stosunku do transportu indywidualnego, poprawę jakości taboru i usług;
  7. Rozwój transportu multimodalnego oraz wspieranie przyjaznych dla środowiska rozwiązań w transporcie publicznym;
  8. Zmniejszenie ogólnego wpływu systemu transportu na środowisko;
  9. Ograniczenie kosztów napraw i utrzymania taboru autobusowego.

Komentarze