Gmina Somonino Inwestycje Szkolnictwo

Goręczyno. Budowa przedszkola. Pną się mury największej inwestycji oświatowej gminy

Trwa budowa przedszkola w Goręczynie. Tę największą oświatową inwestycję gminy Somonino realizuje firma Defero z Sieradza. Dodatkowo, w ramach zagospodarowania terenu, wyremontowana zostanie ul. Topolowa, która wiedzie do budynku.

Inwestycja w Goręczynie jest równie mocno niezbędnym zadaniem jak powstające przedszkole w Sulęczynie, gdyż w obu tych miejscowościach przedszkola samorządowe działają w starych, pamiętających jeszcze koniec XIX wieku, budynkach.

Na dzień dzisiejszy w Goręczynie widać już bryłę budynku. Robi naprawdę duże wrażenie, gdyż pokazuje jak wielkich rozmiarów będzie kompleks budynków stanowiący to przedszkole. Obiekt w większości jest w stanie surowym-otwartym. Miejscami zostały jeszcze do pokrycia odcinki dachu. Trwają też prace dotyczące ocieplenia budynku. Wrażenie robi też ogrom prac ziemnych, które muszą być wykonane, gdyż przedszkole zlokalizowane jest na stoku, stąd konieczność niwelacji terenu, aby zrobić miejsce pod parking i pod układ drogowy.

Budowa przedszkola i remont ulicy

Przedszkole powstaje przy ul. Topolowej w Goręczynie. Będzie tu miejsce dla 200 dzieci – 8 oddziałów. W skład każdego oddziału wejdzie sala zabaw, toalety oraz pomieszczenie gospodarcze. W przedszkolu znajdować będzie się kuchnia z dużą stołówką oraz część dla personelu. Powstający obiekt jest parterowy, niepodpiwniczony z dachem wielospadowym. W ramach inwestycji powstanie również parking i plac zabaw. Wykonawcą jest firma Defero Sp. z.o.o. z Sieradza. Całkowity koszt zadania to ponad 15 mln zł, z czego 13 mln zł stanowi dofinansowanie z  Funduszu Polski Ład.

Ponadto gmina realizować będzie przebudowę ul. Topolowej, która prowadzi do powstającego przedszkola. W zakres prac wejdzie wykonanie elementów ulic, nawierzchni jezdni, a także nawierzchnia chodnika oraz parking z kostki betonowej. Na przebudowę ul. Topolowej gmina pozyskała dofinansowanie w wysokości 2,5 mln zł z Polskiego Ładu.

Nad/opr.red

Komentarze