Wczorajsze zebranie podsumowujące w OSP Sulęczyno tradycyjnie było pokazem poszanowania i integracji miejscowego społeczeństwa wokół jednostki. Sala spotkań w remizie była za mała. Czas wyborczy spowodował, że do sulęczyńskich druhów zjechało wielu parlamentarzystów.
Otwierając spotkanie dh Robert Roda, komendant Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP, powitał gości specjalnych: senator Annę Górską, posła Stanisława Lamczyka i radną wojewódzką Danutę Rek. Władze strażackie reprezentowali Andrzej Roda, wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego OSP RP, bryg. Paweł Gil, komendant powiatowy PSP w Kartuzach i dh Edmund Kwidziński, dyrektor wykonawczy Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Gdańsku. Natomiast samorząd reprezentowali: wicestarosta Piotr Fikus, wójt Bernard Grucza, skarbnik Paweł Trzebiatowski i radny powiatowy Andrzej Potrac. Za stołem prezydialnym zasiadł również nadleśniczy Nadleśnictwa Lipusz Maciej Kostka i ks. proboszcz Andrzej Karliński. Przybyło też wielu radnych, przedsiębiorców i działaczy lokalnych.
„Lekka górka” w wyjazdach
Zebranie poprowadziła Anna Stromska, dyrektor sulęczyńskiej podstawówki. Ze sprawozdania naczelnika jednostki dh Kazimierza Glinieckiego wynika, że liczy ona 94 członków, w tym 67 zwyczajnych, 8 honorowych i 16 wspierających. W jednostce działa drużyna kobieca licząca 10 osób. Chlubą OSP Sulęczyno są MDP. Dwie chłopięce liczą 20 osób i jedna dziewczęca – 10. W roku ubiegłym strażacy-ochotnicy z Sulęczyna uczestniczyli w 105 akcjach. 30 to były pożary, a 73 to miejscowe zagrożenia. Pozostałe to alarmy fałszywe.
Bogaty w wydarzenia 2023 rok
Zaangażowanie członków jednostki i wydarzenia, w których uczestniczyli, pokazała prezentacja multimedialna, której dokonali wspólnie dh Andrzej Piechowski i komendant. Pokazała ona m.in. działalność jedynej chyba takiej w województwie pomorskim OSP sekcji płetwonurków. Pochwalono się udziałem w zawodach pożarniczych i różnych uroczystościach religijno-państwowych. Sukcesem było zajecie przez żeńską drużynę pożarniczą trzeciego miejsca na rozegranych w Chmielnie powiatowych zawodach pożarniczych.
Przedstawiono i podziękowano druhom, którzy mieli najwięcej wyjazdów. Byli to: Emil Reclaw – 47 razy, Radosław Drywa – 47 razy, Marcin Kreft – 46 razy, Robert Roda – 42 razy, Wiesław Wichert – 42 razy i Kamil Sylka – 41 razy. Komendant R. Roda podziękował nadleśniczemu M. Kostce za wsparcie finansowe i pomoc w konkretnych rzeczach np. pozyskaniu choinki, która stanęła przed strażnicą.
Dziękowali politycy, samorządowcy i władze strażackie
Uczestniczący w spotkaniu goście w swoich wystąpieniach zgodnie chwalili jednostkę za jej poziom organizacyjny, wyposażenie i zaangażowanie druhów. Podkreślano ich profesjonalizm i chęć uczestniczenia w służbie, która gdzie indziej jest już mniej dostrzegalna.
– Chciałbym zadeklarować środki finansowe na zakup kombinezonu płetwonurka. Środki będą w pierwszym kwartale bieżącego roku. […] Bardzo dziękuję za to, co robicie, że ratujecie mienie, zdrowie, życie i dobro mieszkańców powiatu kartuskiego. Za to bardzo Wam dziękuję. Życzę przede wszystkim zdrowia i oby ten rok był podsumowany mniej licznymi wyjazdami, abyśmy żyli bezpiecznie – mówił m.in. wicestarosta P. Fikus.
D. Tryzna