Gmina Szemud Inwestycje Patronujemy Wokół nas

Szemud. Dzień Otwarty w Centrum Samorządowym. Tłumy zwiedzających i wójt w roli przewodnika

Frekwencja zaskoczyła organizatorów. Przez kilka godzin w niedzielę przewinęło się przez wnętrze centrum blisko tysiąc zwiedzających. Mogli obejrzeć, dotknąć, poznać ciekawostki związane z budową. W rolę przewodników grup wcielili się pracownicy urzędu na czele z wójtem Ryszardem Kalkowskim.

Mieszkańcy samego Szemuda i gminy tłumnie odpowiedzieli na zaproszenie jej włodarza związane z dniem otwartym w nowym Centrum Samorządowym. Przybyło ich tylu, że zabrakło miejsca na obszernym, liczącym 150 miejsc placu parkingowym. Na przestępujących próg nowego gmach, w obszernym holu, czekały stoiska z atrakcjami dla dzieci i gastronomią. Kiedy zebrała się ich grupa na wycieczkę po centrum zabierał ją przewodnik. Najbardziej oblężonym z nich był wójt gminy Ryszard Kalkowski.

Wycieczka po trzech kondygnacjach

Grupa zaczynała zwiedzanie nowego gmachu od parteru. Od pomieszczeń, które będą wykorzystywane przez pocztę. Naprzeciwko niej w drugim skrzydle będzie licząca prawie 100 m2 gastronomia. Obok placówki pocztowej pomieszczenia będzie miał GOPS. Te dwie instytucje zajmą również pomieszczenia na pierwszym piętrze. Po ich obejrzeniu zwiedzający mogli przejść się po tarasie i z góry zerknąć na wewnętrzny dziedziniec centrum. Dalej ich szlak wiódł przez dwupoziomową bibliotekę gminną, gdzie witała ich dyrektor placówki Iwona Piastowska. Kolejnym punktem na trasie wycieczki były pomieszczenia przeznaczone dla Rady Gminy oraz przestrzeń, w której będzie pracował wójt i jego najbliżsi współpracownicy.

Na drugim piętrze przewodnicy chwalili się obszerną salą ślubów i jej zapleczem. W czasie wycieczki mogli usłyszeć wiele ciekawostek dotyczących samej budowy. Na przykład to, że przeszklony dach holu jest podgrzewany, że w budynku wykorzystano aż 85 km kabli i setki ton betonu. Końcowym etapem takiego oprowadzania była sala widowiskowa.

Nieustający test sali widowiskowej

W tej przestrzeni Centrum Samorządowego rządziła Aleksandra Perz, przewodnicząca rady. Po spacerze zwiedzający mogli tu wygodnie spocząć i złapać chwilę relaksu. Zapewniały go występy utalentowanych dzieci i młodzieży, uczniów gminnych szkół, od solistów po grupy. Jedną z najmłodszych zwyciężczyń najlepszej piosenki na walentynki uhonorowano specjalnymi prezentami. Koncerty te, jak podkreślała prowadząca, pokazywały możliwość nowej sali widowiskowej. W najbliższych dniach zostanie zamontowane tu pozostałe wyposażenie np. kurtyna.

Zamiast wozów zjeżdżalnia

Wielu ze zwiedzających Centrum Samorządowe zawitało też do budynku służb mundurowych, w którym mieści się policja, oddział ratunkowy i remiza OSP. To w tym ostatnim budynku było widać najwięcej ciekawskich. Z okazji dnia otwartego druhowie wyprowadzili swoje wozy bojowe z wnętrza, a na ich miejsce stanęła zjeżdżalnia. Kiedy najmłodsi pod okiem młodszych druhów korzystali z niej, komendant gminny dh Paweł Mielewczyk oprowadzał ciekawskich po jej wnętrzu.

,,To imponujący obiekt’’

W połowie dnia obecnych w tym czasie zaproszono do wspólnego, pamiątkowego zdjęcia na dziedzińcu przed urzędem. Wszyscy zgodnie przyznawali, że nowe centrum zrobiło na nich kolosalne wrażenie. Zachwycali się jego przestronnością i rozwiązaniami architektonicznymi.

– To bardzo doby pomysł, aby wszystko było w jednym miejscu. To ułatwi życie mieszkańcom, skróci czas załatwiania spraw. Obiekt nam się bardzo podoba – zgodnie twierdzą młodzi i starsi mieszkańcy Szemuda i innych terenów gminy.

D. Tryzna

Komentarze