23 listopada w Szemudzie zabrzmiał gaudeamus igitur. Sala wypełniła się też pieśniami i ariami koncertu inauguracyjnego, jakiego nie powstydziłaby się Filharmonia Kaszubska w Wejherowie. Chętnych, aby wziąć udział w tym wydarzeniu, było tak wielu, że trzeba było dostawiać krzesła.
Spotkanie poprowadziła przewodnicząca Rady Gminy Szemud Aleksandra Perz. Z wielką radością przywitała kadrę, która będzie wykładać na Uniwersytecie Trzeciego Wieku, wśród których są: dr hab. Michał Rok-Kaczmarczyk z Uniwersytetu Warszawskiego, dr hab. Anna Płonkowska, dr Sylwia Pangsy – Kania i dr Leszek Reszka z Uniwersytetu Gdańskiego, dr hab. inż. Agnieszka Rybowska, dr inż. Aleksander Skakovski i dr Sławomir Skiba z Uniwersytetu Morskiego oraz dr inż. Sławomir Niecko z Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej.
Następnie do zebranych zwrócił się wójt gminy Ryszard Kalkowski, zwracając uwagę na to, że władze gminy wsłuchają się w głos najstarszych mieszkańców, ponieważ uniwersytet w Szemudzie to odpowiedź na potrzeby seniorów i podsumowanie tego co gmina robi dla nich.
Wspólnie z przewodniczącą A. Perz i sekretarz gminy Barbarą Rzeszewicz oficjalnie otworzył, prawdopodobnie pierwszy na terenach wiejskich, Uniwersytet Trzeciego Wieku. Po sali roznosiło się gromkie gaudeamus igitur.
Wyjątkowa gmina Szemud
Na otwarciu nie pojawił się, choć miał być, marszałek pomorski Mieczysław Struk. Przesłał za to swoje wystąpienie na inaugurację UTW w formie wideo.
– Uniwersytet Trzeciego Wieku to niezwykle ważna i cenna inicjatywa wójta gminy Szemud. To świetna płaszczyzna do korelacji z seniorami, bowiem przez także wiele lat zajmowali się dziećmi, wnukami i teraz potrzebują jakiegoś oddechu, jakiegoś dystansu, a także w większym stopniu troski o samego siebie. Uniwersytet jest namacalnym dowodem na to, że człowiek w wieku seniora może znakomicie się rozwijać, może pogłębiać swoją wiedzę, swoje umiejętności, dzielić się tymi umiejętnościami z drugim człowiekiem – mówił M. Struk.
Inauguracyjny wykład i koncert
Zaszczyt wystąpienia z wykładem inauguracyjny otrzymał dr hab. M. Rok-Kaczmarczyk. Postawił w nim tezę o przyśpieszeniu społecznym i technologicznym, które też dotyczy seniorów. Żyjemy szybko, nie zauważamy jak mija tydzień za tygodniem, miesiąc za miesiącem. Postawił pytanie, czy to dobre dla nas i jak z tego pędu się wyrwać? Temat był o tyle ciekawy i inspirujący, że odwoływały się do niego wystąpienia innych naukowców, choćby dra inż. Sławomira Niecko.
Ważnym elementem inauguracji był koncert, który przygotował ks. Robert Kaczorowski z Akademii Muzycznej w Gdańsku. Wystąpili razem z nim jego uczniowie, studenci: Marcin Ciszewski, Tianji Liu, Qinyuan Wang i Anna Mikolon. Salę wypełniły znane powszechnie pieśni i arie wykonane w różnych językach.
Po koncercie wszyscy obecni zostali zaproszeni przez wójta na inauguracyjny tort.
Okazało się, że na osiem różnych zajęć UTW zapisało się ponad stu seniorów.
D. Tryzna
Ryszard Kalkowski, wójt gminy Szemud
Mamy w gminie zasadę, że jak już za coś się zabieramy, to staramy się to robić na najwyższym poziomie. W tym przypadku chodzi o realizację potrzeb seniorów. To właśnie dzisiaj zadziało się w gminie Szemud. Ruszył oczekiwany przez naszych mieszkańców Uniwersytet Trzeciego Wieku.
Zawsze powtarzałem, że budujemy nasze Centrum Samorządowe dla wszystkich mieszkańców gminy. Dzisiaj to centrum służy akurat dla seniorów, ale przecież w tygodniu odbywały się tu zajęcia z dziećmi z naszych szkół. Cieszę się, że ten budynek ma komu służyć.
Jesteśmy pod wrażeniem frekwencji na inauguracji. Miałem pewne obawy, bo z racji pogody były wcześniej telefony odwołujące. A tu okazuje się, że trzeba było dostawić krzesła. To znaczy, że jest dla kogo realizować to zadanie. Zresztą nasi seniorzy nie raz udowodnili, że są aktywni, że chcą działać. Podsumowując, uważam że UTW w gminie Szemud to strzał w dziesiątkę.