Gmina Kartuzy Inne Kultura Patronujemy

Towarzystwo Miłośników Kartuz ma już 30 lat!

Kartuzy. Uroczyste obchody organizacji łączącej Kaszubów

W 1989 roku odbyło się pierwsze spotkanie założycielskie Towarzystwa Miłośników Kartuz, które kilka miesięcy później, postanowieniem sądu, zostało wpisane do rejestru stowarzyszeń, uzyskując osobowość prawną. W tym roku Towarzystwo obchodzi 30-lecie istnienia, a kulminacją jubileuszowych obchodów, będzie uroczystość w dniu 7 września 2019 r.

Jak informuje nas Bolesława Ciachowska – sekretarz Towarzystwa, główne uroczystości jubileuszowe rozpoczną się w dniu 7 września o godz. 15 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Kartuzach.  Odbędzie się tam uroczysta sesja na której oprócz członków Stowarzyszenia, obecni będą parlamentarzyści, duchowni, władze powiatu kartuskiego i gminy Kartuzy.

– Spodziewamy się biskupa włocławskiego Wiesława Alojzego Meringa i posła Stanisława Lamczyka, którzy są członkami naszego Towarzystwa, ale także senatora z Krakowa Jerzego Fedorowicza, sympatyka TMK. Będzie także marszałek pomorski Mieczysław Struk – powiedziała B. Ciachowska, sekretarz TMK. Jednak głównym i najważniejszym punktem tegorocznych uroczystości, będzie nadanie parkowi przy Kolegiacie imienia Towarzystwa Miłośników Kartuz – dodała sekretarz  B. Ciachowska.

Park im. Towarzystwa Miłośników Kartuz

Po zakończeniu uroczystej sesji w Urzędzie Miasta, wszyscy uczestnicy uroczystości udadzą się na zabytkowy Rynek w Kartuzach, gdzie na chwilę zatrzymają się przy witaczu  wskazującym odległość do Polanicy Zdroju. Krótka wizyta w  tym miejscu będzie miała charakter symboliczny, honorujący partnerstwo i kilkuletnią owocną współpracę między Towarzystwem Miłośników Kartuz a Towarzystwem Miłośników Polanicy. Następnie nastąpi przejście do parku przy Kolegiacie, gdzie nastąpi uroczyste odsłonięcie tablicy informującej o nadaniu imienia Towarzystwa Miłośników Kartuz. W parku będą miały miejsce też inne uroczystości o charakterze symbolicznym i tożsamościowym. Zostanie m.in. posadzony „Dąb Kartuzów”. Wydarzeniom tym towarzyszyć będą występy muzyczne. O godz. 18. w Kolegiacie odbędzie się uroczysta msza święta, odprawiona w intencji członków Towarzystwa Miłośników Kartuz.

Obchody jubileuszu trwają od stycznia

Jak informuje nas B. Ciachowska, obchody jubileuszu zaczęły się już w styczniu tego roku. Wydana została m.in. publikacja z okazji 30-lecia TMK. Towarzystwo brało udział m.in. w promocji książki Martyny Bundy pt. „Nieczułość”, traktującej o tragicznych losach kobiet  w czasach wojennych i powojennych na Kaszubach.

– Wydawaliśmy też publikacje promujące Kartuzy i Kaszuby. M.in. „Rola Kartuz w kształtowaniu tożsamości Kaszub”. Są to publikacje wpisujące się w charakter naszej działalności, w kontekście 30 lat istnienia naszego Towarzystwa – powiedziała B. Ciachowska.

BM

Komentarze