Gmina Żukowo Szkolnictwo Wokół nas

Tuchom. Dzień Kaszubski w SP Tuchom. „Bò më Kaszëbi jesmë jedno”

Z okazji Dnia Jedności Kaszubów, który przypada 19 marca w szkole w Tuchomiu odbył się Dzień Kaszubski. Tego dnia szkołę udekorowano elementami wzorów haftu kaszubskiego, a najmłodsi mogli wykazać się w konkursie recytatorskim.

Tego dnia dzieci ubrały się w czarno-żółte stroje, wykonały plakaty z hasłami „Wiedno Kaszëbë”, „Nigdë do zgùbë nie przińdą Kaszëbë”, oraz flagi i figurki z elementami haftu kaszubskiego. W klasach powstały kąciki z symbolami i pamiątkami regionalnymi. Zespół „Mùlczi” zaprezentował się w nowym składzie, a na koniec Zespół „Fucus” rozbawił wszystkich zebranych morskimi i kaszubskimi piosenkami.

Recytowali po kaszubsku

W ramach Dnia Kaszubskiego aż 27 dzieci z oddziałów przedszkolnych i szkoły podstawowej stanęło na scenie i zarecytowało wiersze po kaszubsku. Każde dziecko zostało obdarowane dyplomem i pamiątką bądź książką regionalną.

Komisja konkursowa w składzie: Elżbieta Pryczkowska i Joanna Wiśniewska w kategorii oddziałów przedszkolnych pierwsze miejsce przyznała ex aequo Lenie Rydlewicz i Filipowi Myszka. Kolejne zajęła Laura Fierka. Na trzecim miejscu również ex aequo stanęli: Paulina Kujawska i Jan Heinowski. Wyróżnieniami obdarowano Wiktorię Podczaskę, Franciszka Mielewczyka i Seweryna Falk.

Wśród uczniów klas I-III najlepsza okazała się Alicja Kania. Na drugiej lokacie sklasyfikowano ex aequo Alicję Falk i Iwo Radomskiego. Na trzecim miejscu uplasowali się: Anna Żółć, Aleksander Kania i Nikodem Pryba. Wyróżnienie otrzymali: Eliza Boik, Małgorzata Wcisłowska, Aleksander Wilkiel, Wojciech Szawlis.

Nad/opr.red

Lena Rydlewicz
Paulina Kujawska
Nikodem Pryba
Zespół Fukus
Zespół Mùlczi

Komentarze