Gmina Żukowo Wokół nas

Gmina Żukowo. Z pomocą dla uchodźców. Połączyli siły z zagranicznymi miastami

Od początku inwazji na Ukrainę ze sporym rozmachem i z nie mniejszymi chęciami, uchodźcom pomagają mieszkańcy gminy Żukowo, strażacy i firmy. Jednak postanowiono pójść o krok dalej. Władze samorządu zachęciły do pomocy miasta partnerskie z Niemiec i Szwecji.

W gminie Żukowo, tak jak w całym powiecie i kraju, mieszkańcy solidaryzują się z obywatelami Ukrainy, których państwo zaatakowała Rosja. Nie są to tylko puste słowa, ale czyny i realna pomoc, która trafia zarówno do uchodźców docierających do Polski lub jeszcze przebywających na granicy, jak i tych, którzy zostali w ojczyźnie, by walczyć o jej niepodległość.

Pospolite ruszenie

Zaczęło się od pomocy strażaków, którzy przekazali część swojego sprzętu ukraińskim ochotnikom. Żukowskie OSP przekazały również ubrania specjalne, hełmy strażackie, zestawy obuwia, węże strażackie, prądownice, maski powietrzne, motopompy, agregat i wiele innych. Kilka dni później gmina z własnego budżetu kupiła wyposażenie warte 10 tys. zł, które również zostało przekazane druhom z Ukrainy. W międzyczasie zorganizowano punkty zbiórek, do których chętni mogli przynosić artykuły pierwszej potrzeby. Odzew był tak ogromny, że magazyny w krótkim czasie zapełniły się po brzegi.

Zmobilizowali zagraniczne miasta

Niedługo później ze szwedzkich miejscowości Karlskrona i Emmabode bezpośrednio do gminy Żukowo trafiły rzeczy, które zostały przekazane Ukraińcom. Wypełniony po brzegi TIR rozładowano w remizie OSP Żukowo. Wsparcie zawierało m.in. żywność, środki czystości i higieniczne, śpiwory i latarki. Część przedmiotów przekazano uchodźcom ukraińskim, którzy przebywają na terenie gminy. Pozostała część dostarczona została na Ukrainę.

– To ważne, że w obliczu inwazji na Ukrainę, naszym wschodnim sąsiadom pomagają nie tylko sąsiedzkie państwa, ale i te dalej położone. Dziękujemy Szwedom za zaangażowanie! Tack så mycket! – składa podziękowania włodarz gminy Wojciech Kankowski.  

Na tym pomoc miast zza granicy się nie skończyła. W ciągu najbliższych dni przyjedzie także transport w postaci dwóch ciężarówek z darami z partnerskiej gminy Wendelstein z Niemiec.

– Składamy ogromne wyrazy podziękowania naszym przyjaciołom z Wendlestein, nasze partnerstwo wybiega daleko poza oficjalne spotkania i potrafimy wspierać się również w tych trudnych chwilach – mówi burmistrz gminy.

Razem możemy więcej

Osoby chcące wesprzeć uciekających przed wojną na Ukrainie proszone są o przynoszenie darów do punktu zbiórek, które znajduje się w siedzibie OKiS, od pon-pt w godz. 8-17. Przypominamy, że wciąż pomagać można również finansowo. Niedawno uruchomione zostało konto dla wszystkich mieszkańców, którzy chcieliby pomoc finansowo uchodźcom z Ukrainy. Darowizny można przelewać na konto 06 8345 1029 0203 2186 2000 0003 z dopiskiem ,,Caritas Zukowo – Ukraina’’.

UG/opr.red

Pomoc z niemieckiego miasta.

Tak prezentują się magazyny gminy Żukowo.

Przyjazd TIR-a ze Szwecji.

Sprzęt dla ukraińskich strażaków.

Komentarze