Gmina Kościerzyna Inwestycje Wokół nas

Wdzydze. Wzmocnienie potencjału turystycznego. Dziesięć lat uzgodnień, pół roku inwestycji i efekt który robi wrażenie

Budowa promenady i przystani kajakowej realizowane w ramach projektu POMORSKIE SZLAKI KAJAKOWE-RZEKA WDA-ZBIGNIEW GALIŃSKI to przedsięwzięcie, o które inwestor zabiegał przez dekadę a zrealizował w niespełna pół roku. Jest przekonany, że nowe pomosty i promenada staną się dodatkową atrakcją we Wdzydzach. 

Kompleksowa budowa ogólnodostępnej infrastruktury turystycznej dla kajakarzy na terenie stanicy kajakowej PTTK we Wdzydzach to inwestycja bardzo szeroka i trudna do zrealizowania. Jej miejsce powodowało, że inwestor musiał uzyskać wiele odpowiednich zgód, pozwoleń i decyzji. Zajęło mu to… dziesięć lat. Każdy w takiej sytuacji poddałby się, ale nie Zbigniew Galiński.

– To wizjoner. To dzięki niemu mamy dziś we Wdzydzach ich wizytówkę – wieżę widokową. To on wyłożył pieniądze na projekt wieży, nie wiedząc, czy ona powstanie. Ten projekt był nam potrzebny, aby ruszyć z inwestycją, znaleźć środki na jej realizację – mówi Andrzej Penk, kierownik oddziału Zespołu w Kościerzynie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.

Promenada wizytówką stanicy

Kiedy były już wszystkie pozwolenia, ruszyła budowa. Prace trwały zimą, stąd wymagały odpowiednich technologii i reżimu np. budowlańcy na noc przykrywali ziemię grubymi łatami, aby nie zamarzła i aby w ciągu dnia można było na niej murować. Inwestor potrzebował pół roku na ich realizację. Ostateczny efekt robi wrażenie.

Promenada to ciąg spacerowy nad j. Gołuń długości 150 m rozpoczynający się w rejonie slipu kajakowego, a kończący się na Koziej Łące. Wykonana jest w części jako konstrukcja betonowa z okładzinami kamiennymi, a w części jako konstrukcja szkieletowo-stalową z pokładem drewnianym, umożliwiając żyjącej tam faunie przemieszczanie się między wodą a stałym lądem. Promenada przebiega na gruncie i w linii brzegowej oraz na wodzie. Tworzy nową płaszczyznę widokową na Krzyż Jezior Wdzydzkich. Efektowne kamienne zejście przy tawernie i wieży widokowej łączy ją z pomostem pływającym przeznaczonym dla gości stanicy przypływających do tawerny i wieży widokowej.

Pomosty otwierające widoki na j. Wdzydzkie

Na promenadzie znajdują się dwa kamienne odcinki pomostu połączone konstrukcją stałą stalową z pokładem drewnianym. Pierwszy z nich jest rozwinięciem kamiennego placu promenady. Daje spacerowiczom możliwość wejścia w głąb tafli jeziora na odległość około 11 m. Przebywanie na końcu pomostu poszerza możliwości obserwacyjne krajobrazu Krzyża Jezior Wdzydzkich. Powierzchnia pomostu wynosi 22.78 m 2. Drugi z pomostów jest w części konstrukcją stałą i w części pływającą. Pomost w jezioro wychodzi stałą stalowo-drewnianą platformą, na wprost zejścia spod tawerny. Platforma posiada powierzchnię 47,00 m 2. Na osi pomostu stałego znajduje się pomost „pływający” o powierzchni składającej się z paru brył nierównobocznych. Pomost „pływający” z pomostem stałym połączony jest trapem zawiasowym. Posiada on pow. 92,0 m 2. Łączna długość pomostu wynosi 30 m.b. Przy recepcji usadowiony jest slip kajakowy, który został zmodernizowany, wyłożony jest perforowaną matą gumowo kauczukową o pow. 10 m x 5 m a przy mini pomoście zainstalowano slip – najazd kajakowy umożliwiający wyjście z kajaka „suchą stopą”.

W ramach inwestycji powstało również pole stojaków kajakowych o pow. 650 m2 i wykonano regulację zdegradowanej skarpy z nasadzeniami. Pomosty spacerowe zostały wyposażone w oświetlenie i instalację elektryczną. A pomost pływający i istniejące pomosty zostały podświetlone.

Cała inwestycja na pewno uatrakcyjnia ofertę turystyczną Wdzydz. To jedna z wielu, które przed obecnym sezonem, dzięki inicjatywie osób prywatnych, firm i samorządów, trafią do przebywających na Kaszubach turystów.

D. Tryzna

Komentarze