Wokół nas

Region. Statystyki US dotyczące dochodów. Spowolnienie gospodarcze dotknęło też „milionerów”

Ubiegły rok potwierdza, że odeszły już czasy, kiedy przybywało w obu powiatach osób, które osiągnęły dochód powyżej miliona złotych. Wyraźnie widać, że czas pandemii i okres po niej, a następnie wojna na Ukrainie i jej ekonomiczne reperkusje, nie sprzyjają biznesowi. Dane za rok 2022 pokazują, że w obu powiatach mocno spadła liczba „milionerów”.

Statystyki tego dotyczące publikujemy od 2017 roku. Wówczas w powiecie kartuskim mieszkało 131 milionerów a w sąsiednim kościerskim „tylko” 32. To pokazuje jak bardzo różnią się oba powiaty. Na korzyść kartuskiego jest sąsiedztwo z Trójmiastem. Teren jego jest więc naturalnym miejscem, na którym lokuje się większy i mniejszy biznes. Różnicę potwierdza również ilość firm. W kartuskim działa ich 14,5 tys., w kościerskim zaledwie 1/3.

Powiat kartuski

Jak wynika z danych uzyskanych z Urzędu Skarbowego, w roku 2022 w kartuskim było 168 „milionerów”. Odnotowany największy dochód to ponad 18,6 mln zł. Dotyczył budowlanki. To o 23 mniej niż w roku 2021, kiedy odnotowano ich 191. Ale rekordowa ich liczba przypada na rok 2020, rok kiedy zaczęła się pandemia. Statystyki Urzędu Skarbowego mówiły, że w powiecie kartuskim za rok 2020 dochody powyżej miliona osiągnęło aż 195 osób. Wynik zbliżony do ubiegłorocznego miały statystyki za rok 2018 – wówczas odnotowano w powiecie kartuskim „162 milionerów”.

Przez ten czas nie zmieniło się jedno. Najwięcej „milionerów” działa w branży budowlanej i transportowej.

Powiat kościerski

Jak wynika z informacji otrzymanych od Kamili Dzienisz, naczelnik US w Kościerzynie, w roku ubiegłym na terenie kościerskiego mieszkały 62 osoby, które wykazały w rozliczeniach rocznych dochód powyżej jednego miliona złotych. To pokazuje, że tu również liczba „milionerów” spadła, dokładnie o 6 osób, gdyż statystyki za rok 2021 mówiły o 68 takich osobach. W roku 2020 „milionerów” w kościerskim było 54, a w 2019 roku – 37.

Co ciekawe, w powiecie kościerskim zupełnie inaczej rozkładają się branże, które „rodzą milionerów”. Aż 22 z nich działa w handlu. Taka sama ilość świadczy różnorodne usługi. 18 „milionerów” działa w branży transportowej, która rzeczywiście od lat wyróżnia ten powiat.

D. Tryzna 

Komentarze