Gmina Szemud Inwestycje OSP Wokół nas

Łebno. Uroczyste otwarcie zmodernizowanej remizy. „Tu widać, że ta remiza żyje, dlatego warto to wspierać…”

29 grudnia w Łebnie uroczyście otwarta została mocno zmodernizowana remiza miejscowej OSP. W wydarzeniu udział wzięła cała społeczność miejscowości. Wśród gości, oprócz przedstawicieli samorządu gminy, byli reprezentanci władz pożarniczych województwa, powiatu i gminy. Druhowie podziękowali wszystkim, którzy przyczynili się do tej inwestycji.

To było na pewno święto dla całej miejscowości, wydarzenie historyczne. Jego wagę, a zarazem przywiązanie do strażackiej tradycji podkreśla fakt, że uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w pobliskim kościele Matki Boskiej Królowej Polski. Reszta dokonała się na przebudowanym placu przed nową remizą. Jest ona niewątpliwie wizytówką miejscowości.

O inwestycji

Remiza OSP Łebno została wybudowana w latach 60. ubiegłego wieku. W czerwcu 2023 roku ruszyła jej przebudowa. Inwestycję realizowała firma KMBS z Rumi, która zaoferowała za prace budowlane 1,29 mln zł. W jej ramach stary budynek został powiększony o nową część garażową i całość została objęta gruntowną termomodernizacją. Remiza otrzymała nową, ciekawą elewację. W dobudowanej części jest boks garażowy dla wozu strażackiego oraz zaplecze i szatnie. Dzięki temu jednostka będzie mogła utrzymać nowy wóz bojowy, którego zakup jest częścią wspólnych nakładów inwestycyjnych na OSP Łebno. Razem to ponad 2,5 mln zł.

Uroczyste otwarcie

W wydarzeniu uczestniczyli druhowie jednostki, miejscowa drużyna MDP oraz delegacje i poczty sztandarowe z jednostek gminnych i tych po sąsiedzku. Przybyli przedstawiciele wszystkich środowisk sołectwa m.in. rady sołeckiej, harcerze, społeczność szkolna, miejscowe KGW. W tym świętowaniu druhów z Łebna uczestniczyli reprezentanci władz PSP i OSP z regionu, powiatu i gminy. Samorząd Pomorski reprezentował Wiesław Byczkowski, zaś samorząd gminny reprezentowali wójt Ryszard Kalkowski, przewodnicząca RG Aleksandra Perz i radni. Po okolicznościowych przemówieniach tradycyjnie została przecięta wstęga. Zmodernizowany obiekt poświęcił proboszcz ks. Mieczysław Guzmann.

Za tę jakże ważną dla druhów inwestycję złożył podziękowanie prezes jednostki dh Marek Dosz.

Odwdzięczyli się oni wszystkim, którzy wsparli inwestycję okolicznościowymi upominkami. Trafiły one do samorządowców, władz strażackich z Komendantem Wojewódzkim PSP nadbryg. Piotrem Sochą na czele, ale też przedstawicieli firm i mieszkańców, którzy wsparli inwestycję.

Uroczystości zakończył strażacki poczęstunek.

D. Tryzna

Ryszard Kalkowski, wójt gminy Szemud

Zakup nowego wozu bojowego, koszt modernizacji remizy i towarzyszące jej projekty to prawie 2,6 mln zł. Połowa tej kwoty to środki gminne, pozostałe pozyskaliśmy. Sami strażacy zebrali 20 tys. zł na projekt. Druhowie stąd angażują się. Byli drudzy lub trzeci w Polsce byli pod kątem zbioru elektrośmieci. Pomagając w ten sposób przyczynili się do tej całej inwestycji.

Dzisiaj mniejszym problemem jest wybudować budynek. Zapełnić go ludźmi nie jest już takie łatwe, a tu w Łebnie druhowie cały czas działają. Widać, że oni żyją tą remizą, tą jednostką. Dlatego warto takich ludzi wspierać.

Komentarze