Wielewska Grupa Teatralna to grupa amatorska działająca przy Domu Kultury im. H. Derdowskiego w Wielu, kontynuująca wieloletnią tradycję amatorskiego ruchu teatralnego w Wielu, który swoje początki miał jeszcze za czasów Wicka Rogali. Dziś grupa przeżywa swój renesans, a ich działań nie hamuje nawet pandemia.
Teatr amatorski rozkwitł w Wielu dzięki Apolonii Plińskiej, która również przed wojną grywała w teatrze i zajmowała się nim. Później, kiedy umarła, za sprawą ówczesnego dyrektora DK w Wielu Zbigniewa Czapiewskiego oraz instruktorki teatralnej Małgorzaty Stobbe teatr został reaktywowany.
– Ja, jako instruktor Domu Kultury w Wielu odziedziczyłam w spadku prowadzenie tego teatru. Jeśli chodzi o chętnych to nie mogę narzekać. Muszę powiedzieć, że jeżeli mamy jakieś sukcesy to zawdzięczam je moim aktorom. Naprawdę są utalentowani – mówiła M. Stobbe po spektaklu pt. „Posażna Jedynaczka”, który wystawiała z grupą w Brusach
Na przestrzeni lat 2000-2021 w działania grupy zaangażowanych było blisko 70 osób, głównie z terenu Wiela, ale także z Karsina. Zmieniali się aktorzy, zmieniały się sztuki, których wielewski teatr ma w swoim dorobku niemal kilkadziesiąt. Niewątpliwie temat wielewskiego teatru amatorskiego i jego dorobku zasługuje na głębszą uwagę i opracowanie.
Działają wspólnie
Wszelkie próby i przygotowania do spektakli odbywają się w Domu Kultury w Wielu. Pomocą w ich tworzeniu służą oczywiście pracownicy placówki, którzy dbają o stroje sceniczne, scenografię, sprawy organizacyjne i promocję. W tworzeniu scenografii pomaga sklep „Flandria” mieszczący się w Brusach. Jego właściciel jest Bout de Beul, który również grywa w wielewskim teatrze. Właściciel sklepu użycza meble i sprzęty na potrzeby scenografii do konkretnych sztuk. Stroje grupa kompletuje samodzielnie. Czasem kupują materiał, z którego są szyte ubrania. Innym razem pożyczają kostiumy m.in. od członków Bractwa Kurkowego z Brus.
Koronawirus nie jest im straszny
W czasie pandemii działalność kulturalna została niemal całkowicie zawieszona. Organizacje powiązane z kulturą chcąc zapewnić ciągły dostęp do zajęć i atrakcji, musiały szukać alternatyw. Na początku grupa zorganizowała akcję, podczas której wspólnie nagrali filmik z recytacją wiersza Jana Brzechwy. Inicjatywa ta zyskała dużą popularność.
W pewnym momencie grupa zdecydowała się zaprzestać prowadzenia prób. Ostatnią wystawianą sztuką była komedia „Gwałtu, co się dzieje!” A. Fredry, którą grupa prezentowała kilkakrotnie na scenie wielewskiego DK, a także podczas spektakli wyjazdowych. Jednak, jak informuje Justyna Piekarska, dyrektor DK w Wielu, aktualnie trwają próby do „Końskiej kuracji” Cyryla Danielewskiego – sztuki jak najbardziej wpisującej się w aktualną sytuację, choć oczywiście w formie farsy.
– Mamy nadzieję, że w okresie letnim dane będzie nam zaprezentowanie sztuki dla publiczności w Domu Kultury lub w plenerze na scenie letniej przy Jeziorze Wielewskim. Jeśli okaże się to niemożliwe – planujemy nagranie sztuki i emisję w Internecie – informuje J. Piekarska, dyrektor DK w Wielu
Grupa jest otwarta na nowe twarze i chętnie przyjmuje nowe talenty, a więc zachęcamy do wejścia w jej szeregi.
red.
Członkowie Wielewskiej Grupy Teatralnej
Aktualnie zespół działa pod nazwą Wielewska Grupa Teatralna i nieustannie prowadzony jest przez Małgorzatę Stobbe. Jego trzon tworzy stały zespół aktorów: Hanna Lejk, Małgorzata Sałata, Barbara Kolczyk, Piotr Pryba, Marcin Krut, Grzegorz Schramke, Kamil Sałata, Tadeusz Nowacki, Mariusz Lorek, Bout de Beul, Ewa Jasnoch, Marzena Miloch.