Powiat kościerski Wokół nas

Wierzysko. Sadzenie lasu zorganizowane przez Nadleśnictwo Kościerzyna. Dzień Ziemi uczcili sadząc hektary lasu

Dziś na terenach leśnictwa Wierzysko duża grupa samorządowców z całego powiatu i osób związanych z branżą leśną sadziła na dwóch zrębach nowy las. Dawali przykład młodzieży z kościerskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych jak należy troszczyć się o środowisko.

To nie była pierwsza tego typu akcja Nadleśnictwa Kościerzyna, stąd wszystko było przygotowane na medal. Na przebywających na jej miejsce czekały sadzonki, szpadle, rękawice i oczywiście… catering. Instrukcji ogólnych, po powitaniu wszystkich, udzielił Nadleśniczy Michał Jaworski.

– Proszę nie śpieszyć się, sadzić powoli i dokładnie – mówił.

Szczegółowych instrukcji udzielili pracownicy nadleśnictwa, gdyż wśród uczniów było wielu takich, którzy sadzonkę sosny widzieli pierwszy raz w życiu.

W tym roku sadzić przybyli uczniów z dwóch szkół podstawowych – z ZS-P  nr 2 w Kościerzynie sadziła klasa VIII B pod opieką Anety Stuby-Wrońskiej. Z „Szóstki” klasa VII A pod opieką Beaty Chwarzyńskiej. Z „Ekonomika” w ramach lekcji przyrody przybyła klasa I i III. Liczna grupa uczniów pod opieką Urszuli Ebertowskiej, Anicety Gostomczyk i Doroty Gostomskiej przybyła z „Drzewnej”.

Dawali przykład młodzieży

Obok uczniów nowy las sadzili samorządowcy z powiatu kościerskiego. Była starosta Alicja Żurawska, burmistrz Michał Majewski, wójt Nowej Karczmy Andrzej Pollak, wice wójt Kościerzyny Grzegorz Świtała i Tomasz Urbański, sekretarz gminy Karsin. Samorząd Pomorski reprezentowali radni Dariusz Męczykowski i Piotr Karczewski. Obok nich reprezentacja instytucji związanych z ochroną przyrody z Gdańska. Przybyli również przedsiębiorcy: Jan Wardyn z Górek i Andrzej Laska ze Stężycy.

– Jak rolnik jest obecny przy sadzeniu zboża, tak tartacznik musi być przy sadzeniu lasu – mówi z humorem o swojej tu obecności J. Wardyn.

Do obsadzenia były dwa zręby – około dwóch hektarów lasu. Trzeba było posadzić ponad 20 tys. sadzonek sosny.

D. Tryzna

Komentarze