Region. Czy grozi nam wysyp fałszywych policjantów?
Wprawdzie nie wszystkich posiadaczy prawa jazdy można nazwać kierowcami, to już niebawem i jednych i drugich czekają pewne zmiany, których zadaniem jest wymuszenie zachowań, poprawiających bezpieczeństwo na drodze i udoskonalenie kontroli drogowej przez uprawnione służby.
W wyniku nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym, zacznie obowiązywać nakaz tworzenia tzw. korytarza życia oraz jazdy na suwak przy zwężeniu drogi. Wydawało się, że i bez odpowiednich przepisów posiadacze prawa jazdy, korzystając z drogi publicznej, powinni mieć świadomość, że tworzenie przejazdu dla służb ratunkowych poprzez zjeżdżanie swoim pojazdem na skraj jezdni jest naturalne, to jednak okazało się, że spora grupa z nich nie miała takiej świadomości, dlatego usankcjonowano to przepisami prawa. Podobnie z tzw. samozwańczymi szeryfami drogowymi, którzy blokowali lewy pas przed zwężeniem drogi, po to, aby w ich chorej wyobraźni wszyscy ustawiali się na jednym pasie i tkwili w kilometrowym korku. Teraz będzie obowiązek jazdy na suwak, w sytuacji kiedy wszystkimi dostępnymi pasami jezdni, będzie można dojechać do samego końca, tuż przed zwężeniem. Zmiany w przepisach miały obowiązywać od 1 listopada, jednak ostatecznie wejdą w życie 21 dni od publikacji w Dzienniku Ustaw. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku.
Kontrola drogowa „doprecyzowana”
Z kolei od 7. listopada zaczęły obowiązywać zmiany doprecyzowujące dotychczasowe procedury działania służb uprawnionych do kontroli, m. in. policji. W myśl Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, w momencie kontroli drogowej, kierujący musi trzymać ręce na kierownicy, nie wykonywać gwałtownych ruchów i pozostać w pojeździe, chyba, że policjant wskaże inaczej. Nawet gdy kierujący włoży rękę pod kurtkę, lub wykona inny ruch, musi liczyć się z mandatem w wysokości 500 zł. Podchodząc do pojazdu kontrolujący musi mieć pewność, że osoba siedząca za kierownicą nie wyciągnie broni. Obowiązek trzymania dłoni na kierownicy obowiązuje od lat, jednak teraz za jego zaniechanie mogą posypać się mandaty. Ponadto policjanci będą mogli postawić swój tzw. radiowóz w miejscu gdzie postój jest zabroniony, jeśli nie zagraża to bezpieczeństwu ruchu. Oznacza to, że jeśli policjant uzna za stosowne, to będzie mógł przeprowadzić kontrolę w dowolnym miejscu.
Nie zawsze musi się legitymować
W czasie kontroli policjant w mundurze legitymację służbową pokaże wówczas gdy poprosi o to kierowca, lecz jednak w sytuacji gdy policjant subiektywnie uzna, że samochód został skradziony lub w środku są osoby, które popełniły przestępstwo, nie będzie musiał okazać legitymacji. Podobnie przy tzw. szybkich kontrolach trzeźwości. Policjant będzie mógł ponadto zajrzeć do kontrolowanego pojazdu a kierowca będzie miał obowiązek udostępnić kabinę. Miejmy nadzieję, że wprowadzone zmiany nie pobudzą wyobraźni przestępców, którzy w dowolnym miejscu, ubrani w mundur kupiony na Jarmarku Dominikańskim, pod groźbą mandatu 500 zł i obowiązku siedzenia kierującego w bezruchu oraz trzymania rąk na kierownicy, będą mieli bardzo szerokie pole do popisu w bandyckim procederze. Nie będą musieli nawet wysilać się na podrobioną legitymację. Mało prawdopodobne jest ponadto zagrożenie wyciągnięcia przez kierującego broni, w sytuacji gdy Polska jest krajem kompletnie rozbrojonym. Zajmujemy trzecie miejsce od końca w Europie, w liczbie sztuk broni na 100 mieszkańców. Za nami tylko Rumunia i Litwa.
BM tyle=’margin:0cm;margin-bottom:.0001pt’>
Patron stara się również, aby zwycięzcy konkursu mogli dalej rozwijać swoje pasje. Tegoroczni otrzymali propozycję wyjazdu do Warszawy na profesjonalne szkolenie cukiernicze. Dodatkowo Mariusz Gachewicz zaprosił ich do kuchni Zamku Gniew.
BM nd:white’>Piotr Karczewski urodził się 14 sierpnia 1964 r. w Żarowie. Jest absolwentem Wydziału Mechanicznego Wyższej Szkoły Morskiej w Szczecinie. Ukończył też studia podyplomowe m.in. z zakresu handlu zagranicznego, menadżerskie na Uniwersytecie Gdańskim oraz z zakresu ubezpieczeń gospodarczych na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Jest żonaty, ma dwójkę dzieci. Mieszka w Kościerzynie.
Karierę zawodową rozpoczął w 1989 r. w Polskiej Żegludze Morskiej w Szczecinie. Następnie pracował w Powszechnym Zakładzie Ubezpieczeń. Był m.in. społecznym doradcą szefa Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, przewodniczącym Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego w Gdańsku i Pomorskiego Komitetu Monitorującego Fundusze. Od 2012 r. prowadzi własną działalność gospodarczą, zajmując się ubezpieczeniami, wynajmem mieszkań i sprzedażą podróży. Od czerwca 2016 r. jest prezesem zarządu przedsiębiorstwa Port Gdański Eksploatacja.
Radny Piotr Karczewski od lat związany jest z polityką. W latach 2006-2007 sprawował funkcję wicewojewody, a w był 2007 r. wojewodą pomorskim. Jest przewodniczącym Komisji Samorządu Terytorialnego i Bezpieczeństwa Publicznego. Pracuje też w Komisji Nauki, Edukacji, Kultury i Sportu.
W czasie wolnym dużo biega, gra w piłkę nożną i tenisa. Interesuje się także kulturą oraz budownictwem, szczególnie nowoczesnymi rozwiązaniami i innowacyjnymi konstrukcjami.