Gmina Żukowo Wokół nas

Żukowo. Wręczono Gminne Nagrody „Sucovia” edycja 2019 i 2020. „Gminę Żukowo zamieszkują wyjątkowi ludzie, bo to jest wyjątkowa gmina”.

W miniony piątek w Centrum Kultury „Spichlerz” w Żukowie, odbyła się gala wręczenia Gminnych Nagród „Sucovia”. W tym roku uroczystość była wyjątkowa, bo nagrody wręczono nie tylko za rok 2020 ale i za rok 2019, gdyż z  powodu pandemii ubiegłoroczna gala nie odbyła się.

Na uroczystość przybyli parlamentarzyści: poseł Magdalena Sroka i poseł Tadeusz Aziewicz oraz samorządowcy różnych szczebli. Wśród nich m.in. radna  SWP Sylwia Laskowska-Bobula oraz wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kartuskiego Eugeniusz Pryczkowski. Przybyli także radni gminy Żukowo, sołtysi, przedstawiciele instytucji państwowych, duchowieństwa  i organizacji społecznych z powiatu kartuskiego. Rolę gospodarzy pełnili: burmistrz Żukowa Wojciech Kankowski, przewodniczący Rady Miejskiej Żukowo Witold Szmidtke a także wiceburmistrz Żukowa Tomasz Szymkowiak.

Jako pierwszy głos zabrał burmistrz gminy Żukowo Wojciech Kankowski, który po powitaniu gości, zaprosił na scenę dwie panie, niezwykle mocno związane z gminą Żukowo – byłą sekretarz gminy Brygidę Markowską oraz byłą skarbnik gminy Lucynę Cybulę.

– Jestem trochę stremowany. Od tych pań wiele się nauczyłem i korzystając z obecności tak zacnego grona oraz wobec całej naszej społeczności, chcę podziękować obu paniom za długoletnią pracę. Elementem tego podziękowania było moje wystąpienie do prezydenta RP o Złote Medale „Za długoletnią służbę”. Prezydent przychylił się do tej prośby i medale obu paniom przyznał – powiedział burmistrz W. Kankowski. Włodarz gminy dodał, że bardzo mu zależało na tym, żeby to podziękowanie dla obu pań za ich ofiarność i zaangażowanie wyraźnie wybrzmiało. W towarzystwie przewodniczącego Rady Miejskiej Witolda Szmidtke złożył byłym długoletnim pracownicom gminy podziękowania oraz wręczył kwiaty i drobne upominki.

W dalszej części uroczystości prowadzący galę przedstawili pokrótce czym są Gminne Nagrody „Sucovia”, za co są przyznawane i w jakich kategoriach. Przedstawili także skład kapituły, która decydowała o przyznaniu nagród. Znaleźli się w niej: Maria Byczkowska, Aleksandra Rogalewska-Kania, Andrzej Karczewski, Justyna Beyer-Rosener, Albin Bychowski, Józef Belgrau i Jan Żółtowski.

Laureaci Gminnych Nagród „Sucovia” za 2019 rok

Laureatem nagrody „Sucovia” w kategorii: Kultura został Zespół „Kaszubki” z Chwaszczyna. Jego przedstawicielka podziękowała za ten zaszczyt, podkreślając, że zespół nieprzerwanie czerpie przyjemność z prezentacji kultury kaszubskiej w różnych miejscach kraju.

– To co robimy, ta prezentacja kaszubskiego folkloru, śpiew, muzyka, gra na instrumentach ludowych, to dla nas nie tylko frajda, ale i realizacja naszych marzeń. Daje nam to wielką radość. A to, że jesteśmy zauważani i nagradzani takimi zaszczytnymi nagrodami, daje nam podwójną radość – powiedziała prezes zespołu Danuta Jastrzębska.

W kategorii: Sport nominowani zostali Krzysztof Król – trener lekkoatletyki GKS Żukowo, który od lat z sukcesami prowadzi sekcję lekkiej atletyki klubu GKS Żukowo. Jego podopieczni co roku zdobywają medale Mistrzostw Polski. Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat żukowscy lekkoatleci pod jego skrzydłami zdobyli rekordowe 13 medali Mistrzostw Polski. Samego trenera dostrzegł również Polski Związek Lekkiej Atletyki i obecnie on funkcję trenera kadry, oraz Iwonę Wygnał, która wprowadziła na terenie gminy Żukowo innowacyjną grę zespołową, jaką jest Indiacia.

Sucovię przyznano dla Krzysztofa Króla. W jego imieniu nagrodę odebrał współpracownik Adam Tuszyński.

W kategorii: Inicjatywy społeczne, nagrodę przyznano pośmiertnie. Uhonorowano nią Lidwinę Kreft – wieloletnią działaczkę Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Żukowie. W latach 1995-1998 oraz 2010-2016 pełniła funkcję prezesa żukowskiego oddziału. Uczestniczyła bardzo aktywnie w pracach na rzecz społeczności kaszubskiej i lokalnej, troszcząc się szczególnie o aktywną obecność społeczności kaszubskiej w życiu kościoła żukowskiego i pomorskiego. W uznaniu zasług uhonorowanej, pamięć o L. Kreft uczczono minutą ciszy. Nagrodę odebrał jej mąż.

W kategorii: Gospodarka, nominowane zostały dwie firmy. Control Solutions Patryk Smok – rodzinne przedsiębiorstwo, które jest przykładem firmy o globalnym zasięgu z lokalną tożsamością. Firma programuje oraz uruchamia roboty przemysłowe. Drugą jest Kolanko Sp. z o.o. – firma handlowa, która liczy obecnie sześć placówek, w ostatnim czasie założyła nową siedzibę w Chwaszczynie. Laureatem Sucovii w tej kategorii została firma Control Solutions.

Wręczono także Nagrodę Honorową – Mecenas. Otrzymała ją firma: F.U.S.H. ALSAT Krzysztof Karpus, wspierająca rozwój piłki ręcznej w GKS Żukowo.

– Chciałbym serdecznie podziękować za tę nagrodę. Piłka ręczna i sport w ogóle od zawsze są w naszej gminie na wysokim poziomie. Przyczynia się do tego także gmina, szkoła podstawowa, trenerzy. Mamy osiągnięcia jak np. dwukrotne z rzędu mistrzostwo województwa roczników 2008/2009. Poziom piłki ręcznej seniorów jest także na wysokim poziomie w naszej gminie i trzeba powiedzieć, że jest to nie tylko zasługa firm wspierających, ale i gminy – powiedział Krzysztof Karpus.  

Osobną kategorią była Nagroda Burmistrza którą uhonorowano Parafię pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Chwaszczynie.

– Rok 2019 był rokiem wyjątkowym dla dużej grupy naszej młodzieży a konkretnie z parafii Chwaszczyno. Otóż ogromnym wysiłkiem przy wsparciu wielu osób, udało się zorganizować grupę która pojechała do Panamy na Światowe Dni Młodzieży. Byłem dumny, że pojechali tam jako ambasadorowie nie tylko Polski ale także Kaszub. Była to żywa reklama naszego regionu, żywi ambasadorowie na tym wielkim światowym wydarzeniu – uzasadnił przyznanie nagrody burmistrz W. Kankowski.

– Jestem zaszczycona, że akurat ja mogę tę nagrodę odebrać i dziękuję w imieniu księdza proboszcza. A ponieważ mówię w jego imieniu, to wielkie Bóg zapłać i amen – rozbawiła publiczność sołtys Chwaszczyna Aleksandra Nosel.

Laureaci Gminnych Nagród „Sucovia” za 2020 rok

W kategorii: Kultura, nominowane były aktywne hafciarki, które pielęgnują tradycje haftu kaszubskiego. Maria Płotka, która zajmuje się tą sztuką od ponad 50 lat. Ozdabiała stroje noszone przez kaszubskie zespoły pieśni i tańca. Jej hafty trafiły do krajów takich, jak: Francja, Niemcy czy Kanada. Małgorzata Gruba żukowskim haftem zajmuje się od dawna, ucząc tej umiejętności swoje wnuki sprawia, że ta tradycja będzie trwać dalej. Także laureatka Wojewódzkiego Konkursu Haftu Kaszubskiego w Linii. W 2020 roku zajęła w nim I miejsce.

Laureatką została artystka ludowa, hafciarka M. Gruba.

– Nie spodziewałam się tej nagrody i nie przygotowałam sobie przemówienia. Ale jedno mogę teraz powiedzieć, że jestem bardzo wzruszona, dlatego serdecznie dziękuję za ten zaszczyt – powiedziała M. Gruba.

W kategorii: Inicjatywy społeczne nominowane było: Koło Gospodyń Wiejskich w Borkowie, które powstało w 1959 roku i od tego czasu działa nieprzerwanie, włączając się w życie lokalnej społeczności na terenie wsi, powiatu i województwa. Nominowana została także Izabela Małycha sołtys Glincza, której zapał, pomysłowość i ogromna chęć działania sprawiają, że w Glinczu zorganizowano wiele przedsięwzięć zmierzających do poprawy bezpieczeństwa i jakości życia mieszkańców. Nominację uzyskało również Koło Gospodyń Wiejskich w Miszewie, którego członkinie uczestniczą w wielu imprezach gminnych, prowadzą i organizują zajęcia sportowe dla dzieci. Dodatkowo aktywnie włączają się w organizację wszelkich uroczystości religijnych w swojej parafii.

Laureatem zostało KGW w Borkowie.

– Dziękuję bardzo, jestem bardzo wzruszona. Cieszę się, że dostrzeżono nasze Koło Gospodyń Wiejskich, które naprawdę wiele inicjatyw tworzy i stara się godnie reprezentować zarówno naszą miejscowość jak i gminę Żukowo oraz cały kaszubski region – podziękowała przewodnicząca koła Maria Dejk.

Laureatem w kategorii: Gospodarka, została firma Danfoss Poland Sp. z o.o., funkcjonująca od 2000 roku, zatrudnia 200 osób, a jej siedziba znajduje się w Tuchomiu. Firma specjalizuje się w projektowaniu i produkcji węzłów cieplnych, a produkcja sprzedawana jest prawie w całości na eksport.

Natomiast w kategorii: Edukacja, nagrodę zdobył Ireneusz Laskowski – nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 1 w Żukowie. Od 1990 roku po dziś wykazuje się pozytywną energią napędzając nią całą społeczność szkolną. Od lat 90. aż do pandemii był jednym z organizatorów i wychowawców wyjazdów wakacyjnych dzieci z parafii WNMP w Żukowie. Od wielu lat zaangażowany jest też w organizację orszaku trzech Króli na terenie gminy Żukowo.

– Mam taką maksymę życiową: Bogu na chwałę, ludziom na pożytek. I faktycznie nie byłoby tego pożytku, gdybym na swojej drodze nie znalazł ludzi, którzy te wszystkie akcje, te wszystkie zadania razem ze mną realizowali. Dlatego wszystkim państwu serdecznie dziękuję – powiedział I. Laskowski.

Nagrodę specjalną burmistrza uzyskała Maria Płotka. Uzasadniając wybór włodarz gminy powiedział, że Żukowo jest stolicą haftu kaszubskiego, ma swoją szkołę a jedną z wybitnych twórczyń tej sztuki jest właśnie Maria Płotka.

Na zakończenie tej części uroczystości podczas której wręczano nagrody, głos zabrał jeszcze burmistrz Żukowa Wojciech Kankowski. W swym wzruszającym przemówieniu przekonał chyba wszystkich, że takie małe ojczyzny jak gmina Żukowo, mają swoje bogate życie kulturalne, społeczne, sportowe, samorządowe. Że mieszkają w nich ciekawi, pełni pasji ludzie, odciskający dla potomnych piętno i piękno kulturowe oraz tożsamościowe regionu, będące swoistym znakiem rozpoznawczym miasta, gminy i całej społeczności.

Bogdan Mielnik

Wojciech Kankowski – burmistrz gminy Żukowo:

Cieszę się, że są z nami ci wszyscy, którzy działają dla dobra gminy. Nie tylko ci którzy zostali uhonorowani, ale także wszyscy inni, którzy mają jakiś wpływ na oblicze i wizerunek naszej społeczności. Wspomnę choćby księdza prałata Stanisława Gackowskiego – honorowego obywatela naszej gminy, dbającego o tę część naszego funkcjonowania, która jest taka bardziej intymna, duchowa. A z drugiej strony Andrzej Wroński, nasz honorowy obywatel, także nasza sportowa wizytówka. Cieszę się, że są państwo parlamentarzyści, radni, radne, jeszcze raz podziękuję za obecność pań: Lucyny i Brygidy, naszych strażaków.

Gminę tworzy wiele środowisk, wiele osób,  a przede wszystkim aktywni mieszkańcy. Gminę Żukowo zamieszkują wyjątkowi ludzie, bo to jest wyjątkowa gmina. Najlepsza w Polsce. Składam podziękowania kapitule za to, że potrafiła dostrzec tożsamość tej gminy. Tożsamość, która stanowi o naszej wyjątkowości, która daje taki pozytywny wymiar. Mnóstwo ludzi chce w naszej gminie mieszkać, coś ich tutaj przyciąga. To „coś” niech dalej buduje dobry, pozytywny wizerunek.

Komentarze