Gmina Żukowo Konkursy Kultura Wokół nas

Żukowo. XIX Gminny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich. Spośród czternastu rywalizujących KGW, główną nagrodę zdobyły panie z Małkowa

Przez całe sobotnie przedpołudnie w SP nr 2 trwała rywalizacja w ramach gminnego etapu tegorocznego konkursu KGW. Stanęło do niego czternaście kół. Znowu pokazały, że takiego widowiska jak tu nie znajdziesz ani na etapie powiatowym, ani na wojewódzkim.

W obecności wielu samorządowców z regionu, powiatu i gminy, ludzi związanych z instytucjami działającymi dla rolnictwa i sporej liczby kandydatów na radnych, nastąpiła inauguracja konkursu. Witając wszystkich, burmistrz Wojciech Kankowski mówił, że „kiedyś w naszej gminie podśmiewano się z KGW, a dziś są one naszą chlubą, naszą wizytówką”.

VIP-y na wydarzeniu

Potwierdził to poseł Stanisław Lamczyk.

– W gminie Żukowo jest na pewno bardzo dobry klimat dla KGW. Jeżdżę po całym województwie, widzę i porównuję. Życzę Wam, abyście trwały w swojej aktywności i rozwijały dla dobra dalszych pokoleń – życzył paniom z KGW nasz kaszubski parlamentarzysta.

– My na Kaszubach mamy się czym chwalić. Mamy piękne walory turystyczne, ale również mamy naszą kulturę kaszubską, język kaszubski, stroje, potrawy regionalne i porcelanę kaszubską. Chciałbym przypomnieć, że w latach 70. ubiegłego wieku mój tata śp. Benedykt Karczewski haft kaszubski wprowadził na porcelanę produkowaną w Łubianie. Chciałbym serdecznie pogratulować organizatorom tego konkursu, a panie z KGW serdecznie pozdrowić w imieniu Prezydenta RP i jego małżonki, która patronuje podobnym turniejom – mówił Piotr Karczewski, Społeczny Doradca Prezydenta RP i wiceprzewodniczący sejmiku pomorskiego.

Zwycięzcy konkursu

Rywalizację oceniało jury w składzie Natalia Bigus, Monika Kusz, Agnieszka Bronk, Robert Redlicki i Paweł Jaworski.

Na pierwszy ogień poszły kulinaria. W ramach produktu tradycyjnego koła miały przygotować deser wegetariański z lokalnych produktów. Królowała truskawka. Najbardziej smakował ten zrobiony przez KGW Żukowo.

Druga konkurencja, zatytułowana „Tablica”, to stały element turnieju, w którym gospodynie prezentują fotorelacje na temat „Tym żyło koło”. Najciekawszą wykonały panie z KGW Pępowo.

Kolejną konkurencją była „Moda”, w której panie zmierzyły się z tematem „Babcia vis-a-vis z wnuczką na wybiegu”. Stylizacje ukazujące różnice pokoleń zaskakiwały pomysłowością i zaangażowaniem włożonym w tworzenie niezwykłych strojów. Bezapelacyjnie w tej kategorii wygrały panie z KGW Tuchom.

Następnie przyszedł czas na najbardziej widowiskowe i pożądane konkurencje. W czwartej– scence kabaretowej królował temat „Bo zdrowie jest najważniejsze”. Zwyciężyły panie z KGW Borkowo, które z niesamowitą dbałością o detale odtworzyły scenkę z czasów średniowiecza.

W ostatniej konkurencji, jaką była piosenka, przyświecał temat „W naszej gminie i powiecie – na nutę ludową”. Teksty zachwycały swoją oryginalnością. Wiele z nich nawiązywało do samorządu i do nadchodzących wyborów. Tu zwyciężyło KGW Skrzeszewo.

Ze zdobycia nagrody głównej Grand Prix ucieszyły się panie z KGW Małkowa.

D. Tryzna

Aleksandra Rogalewska – Kania, dyrektor OKiS w Żukowie

To piękne, pasjonujące widowisko jakim jest gminny turniej KGW, poprzedza kilka miesięcy pracy jego uczestniczek i organizatora. Tematyka poszczególnych konkurencji przychodzi z PODR. My to przekazujemy kołom, a ich członkinie wymyślają scenki, teksty, czy modę. Jak zawsze, są to pomysły bardzo kreatywne. Dzięki temu mamy dziś tyle humoru i takie widowisko.

Dla nas, jako dla OKiS konkurs ten to duże wyzwanie. Trzeba spiąć razem wiele spraw. Począwszy od dobrego wyjaśnienia uczestniczkom, których jest grubo ponad 100, jakie są konkurencje konkursu, po przygotowanie sali przed samym wydarzeniem.

Komentarze