Gmina Żukowo Inwestycje Szkolnictwo

Banino. Budowana szkoła osiągnęła stan surowy. Wiechę zawiesili wiceminister, burmistrz i wykonawca

Po niecałych sześciu miesiącach realizator zadania Budownictwo Makurat Invest zaprosił inwestorów na zawieszenie tradycyjnej wiechy. Wydarzenie było okazją do obejrzenia stanu inwestycji. Kilka dni wcześniej wykonawca, zgodnie z tradycją, podziękował wszystkim tym, którzy do tej pory angażowali się w inwestycję. 

W tradycji kaszubskiej zapisane jest, że bez zawieszenia wiechy żadna budowa odbyć się nie może. Podkreślił to w swoim słowie Mirosław Makurat, właściciel BMI, która realizuje budowę szkoły przy ul. Lotniczej w Baninie. Zresztą miejscowość znana jest ze swojego regionalizmu, a szefowa partu uczestniczyła w wydarzeniu. Obok niej przedstawiciele samorządu i reprezentanci strony rządowej: wiceminister Marcin Horała i poseł Aleksander Mrówczyński. Inwestycja realizowana jest dzięki dużej pomocy w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. Żukowo otrzymało na nią więcej środków niż zakładają limity. Dlaczego? Wyjaśnił burmistrz Wojciech Kankowski.

– Na terenie naszej gminy mamy olbrzymie potrzeby odnośnie nowej przestrzeni w szkołach. Są one dla nas bardzo ważne, stąd np. rozbudowę szkoły w Borkowie realizowaliśmy praktycznie z własnych środków, gdyż nie było wtedy możliwości sięgnięcia po jakiekolwiek dofinansowanie. Dlatego kiedy przyszło do inwestycji w Baninie zaczęliśmy zabiegać, prosić, nawiedzać. Z tą sprawą byliśmy u obecnych tu wiceministra i posła. Cieszę się, że otrzymaliśmy tak duże wsparcie z Polskiego Ładu – mówił burmistrz W. Kankowski.

Słowa uznania dla wykonawcy

Włodarz gminy podkreślił jak ważną rzeczą dla samorządu jest szybki czas realizacji inwestycji. Zmianowość w istniejącej szkole w Baninie jest tak duża, że zakłóca to normalny tryb nauki. W miejscowości, która liczy ponad 10 tys. mieszkańców jest tylko jedno samorządowe przedszkole. Stąd obawa, że obowiązek przedszkolny może być realizowany poza terenem gminy, co jest dla niej niekorzystne.

– Mieliśmy to szczęście albo dobrego nosa, że znaleźliśmy firmę Budownictwo Makurat Invest. Jak rozpędziła się na początku, tak działa intensywnie do tej pory. Mam nadzieję, że ten deadline budowlany do końca bieżącego roku zostanie zrealizowany – mówił inwestor.

Po wspólnym wciągnięciu wiechy na dach, goście obejrzeli stan zaawansowania prac na inwestycji.

Kilka dni wcześniej z racji wiechy spotkanie dla wszystkich tych, którzy do tej pory pracowali na terenie budowy zorganizował wykonawca. Mirosław Makurat podziękował właścicielom firm, które tu pracowały i ich pracownikom za dobrą robotę.

D. Tryzna

Komentarze