Gmina Dziemiany Wokół nas

BOHATER SZUKA BOHATERA !!! Akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku dla Ksawerego

Dziecko, które ciężko zachoruje, szybciej dorośleje. Leczenie, które przechodzi wyrywa je z beztroskiego dzieciństwa i wprowadza w świat szpitalnej sali i nieustannych badań. Tak też jest z 12-letnim Ksawerym z Dziemian. Chłopiec w czerwcu usłyszał diagnozę – białaczka limfoblastyczna. A dziś swoją mądrością, siłą, odwagą i chęcią pomagania innym imponuje swoim rodzicom, bliskim i całej społeczności Dziemian i okolicy. To jego otwarte serce zmotywowało jego najbliższych do zorganizowania akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku.

Nastolatek pełen pasji

Ksawery, choć ma tylko 12 lat, już od dawna wie, kim chciałby być w przyszłości. Jego marzeniem jest założenie własnej firmy transportowej i samodzielne prowadzenie ciężarówek i obsługa koparek. Od zawsze lubił spędzać czas z tatą – z błyskiem w oczach obserwował go w jego pracy na żwirowni i słuchał opowieści o wyzwaniach dnia codziennego i o ciężkim sprzęcie. Sam też mógłby mówić o nim godzinami.

„Mama, ja nie chcę umierać, ale jeśli umrę, oddajcie moje narządy do przeszczepienia”

Ostatnie sześć miesięcy były dla Ksawerego i jego rodziny pełne szczęścia. Pod koniec zeszłego roku urodził się Oliwier, młodszy braciszek Ksawerego. Chłopiec był bardzo szczęśliwy, bo w końcu został starszym bratem.

Jednak w czerwcu świat całej rodziny stanął na głowie. Nieustanne bóle brzucha Ksawerego zaniepokoiły rodziców. Chłopiec został skierowany na badania. Diagnoza była błyskawiczna – ostra białaczka limfoblastyczna. Ksawery trafił do szpitala. A mama i tata wymieniają się przy jego szpitalnym łóżku.

„Ksawery, mimo swojego wieku, bardzo dorośle postrzega wszystko, co dzieje teraz wokół niego. Codziennie zmaga się z bólem, nieprzyjemnym leczeniem i w nieskończoność dłużącym się czasem na oddziale. Na zawsze w mojej pamięci pozostaną słowa mojego synka „Mama, ja nie chcę umrzeć, ale jeśli umrę, oddajcie moje narządy do przeszczepienia.”
Te słowa rozdarły nasze serca na pół. To niesamowite, że w swoim cierpieniu odnajduje siłę
i myśli o pomaganiu innym. Te słowa stały się dla nas motywatorem do działania. Chcemy pomóc nie tylko Ksaweremu, ale również innym Pacjentom z oddziałów hematoonkologicznych, którzy poszukują dawcy niespokrewnionego. Chcemy dorównać siłą
i odwagą naszemu synkowi. Chcemy być dla niego wsparciem.” – opowiada Ania, mama Ksawerego.

Możesz zostać Bohaterem Bohatera! Zarejestruj się!

„W pierwszy weekend sierpnia, w Dziemianach i Stężycy odbędzie się rejestracja potencjalnych Dawców szpiku. Punkty rejestracyjne będą ogólnodostępne, a sama rejestracja jest bezpłatna, bardzo prosta i zajmuje tylko kilka minut. Wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań, wypełnić formularz danych kontaktowych i pobrać wymaz na trzy pałeczki z wewnętrznej strony policzka. Tylko tyle potrzeba, aby zostać Bohaterem dla jednego z małych i dużych Bohaterów – Pacjentów, którzy walczą teraz o swoje życie. Zapraszamy do punktów rejestracyjnych!” – wyjaśnia Anna Dorsz z Fundacji DKMS.

Punkty rejestracyjne:

6 sierpnia 2022 r., sobota, godz. 10:00 – 17:00

Plaża strzeżona w Dziemianach

ul. Sobótki 3, Dziemiany

6 sierpnia 2022 r., sobota, godz. 16:00 – 21:00

Dni Dziemian

Amfiteatr, ul. 3 Maja, Dziemiany

7 sierpnia 2022 r., niedziela, godz. 18:00 – 23:00

Koncert Wakacyjnej Trasy Dwójki w Stężycy

Amfiteatr, ul. Parkowa 1, Stężyca

Potencjalnym Dawcą szpiku może zostać osoba:

  • między 18 a 55 rokiem życia,
  • w ogólnie dobrym stanie zdrowia i bez znacznej nadwagi,
  • świadomie podejmująca decyzję o rejestracji.

Są dwie metody pobrania szpiku do przeszczepienia:

  • pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (stosowana w 90% przypadków)
  • pobranie szpiku z talerza kości biodrowej w znieczuleniu ogólnym (stosowana w 10% przypadków), szpik NIE jest pobierany z kręgosłupa!

***

Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowało się ponad 1 800 000 osób (lipiec 2022), spośród których już ponad 10 000 osób (lipiec 2022) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie.

Ksawery z bratem Oliwierem

Komentarze