Wokół nas

Chmielno. Bicie rekordów, pokazy kulinarne i dobra zabawa

IV Festiwal Truskawek Kaszubskich

Stadion gminny w Chmielnie wypełnił się w minioną niedzielę tłumami ludzi, dla których magnesem okazała się truskawka kaszubska i wyroby jakie z niej powstają. Pobito kolejny rekord w przygotowaniu konfitury truskawkowej oraz zaprezentowano pokazy kulinarne z truskawką w roli głównej.

Imprezę otworzył podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Ryszard Zarudzki. Przybyła także poseł do Parlamentu Europejskiego Anna Fotyga. Obecny był wójt gminy Chmielno  Michał Melibruda oraz liczni samorządowcy. Edyta Klasa – dyrektor GOKSiR w Chmielnie poinformowała zebranychg gości, że gmina Chmielno jest zagłębiem truskawki kaszubskiej w której znajduje się największy areał certyfikowanych truskawek. Zapowiedziała na wstępie, że w czasie imprezy przygotowana zostanie rekordowa konfitura przez kucharza i prezentera telewizyjnego Łukasza Konika. Bazą do bicia rekordu było 180 kg truskawek przywiezionych przez jednego z plantatorów oraz kilknaście kilogramów cukru.

Muzyka i pokazy kulinarne

W czasie gdy publiczność bawiła się przy dźwiękach Młodzieżowej Orkiestry Dętej Begama, muzycznych występów folklorystycznych dzieci czy koncertu w wykonaniu Teatru Muzycznego Hals, kucharze ze Stowarzyszenia Kucharzy Polskich z mistrzem Andrzejem Ławniczakiem na czele, przygotowali wielki sorbet truskawkowy, szaszłyk truskawkowy oraz inne kompozycje kulinarne, z truskawką w roli głównej. W biciu rekordu na największą konfiturę, udział wzięli zaproszeni goście. Europoseł A. Fotyga, podsekretarz stanu w MRiRW R. Zarudzki i wójt M. Melibruda. Zaopatrzeni w fartuchy kucharskie, osobiście mieszali wielką chochlą przygotowywaną konfiturę, przykładając rekę do ustanowienia nowego rekordu Polski.

– Nikt jeszcze się nie podjął ustanowienia takiego rekordu, dlatego Chmielno będzie pierwszym ośrodkiem w Polsce, który taki rekord ustanowi – powiedział Łukasz Konik. Przypomnę tylko, że specjalizujemy się w takich rekordach, których nikt jeszcze nie pobił. Była to największa zupa truskawkowa, największy koktail czy najdłuzszy naleśnik o długości 134. metrów – dodał Ł. Konik.

Wzór współpracy i pozdrowienia od plantatorów

Najbardziej aktywny w przygotowywaniu konfitury R. Zarudzki poczynił też kilka uwag co do technologii jej wyrobu. Nie omieszkał wspomnieć, że ustanawianie rekordu było dobrym przykładem współpracy między ministerstwem, samorządem lokalnym i Parlamentem Europejskim.

– Jestem przekonany, że taka symboliczna współpraca jest bardzo dobrym prognostykiem na przyszłość w realnej perspektywie działań – powiedział podsekretarz stanu w MRiRW R. Zarudzki.  W tym czasie kucharze ze Stowarzyszenia Kucharzy Polskich, rozdawali wszystkim chętnym  przygotowany sorbet. W czasie gdy na scenie prezentowany był program artystyczny, a mieszkańcy i turyści rozkoszowali się truskawkowymi kulinariami, zaproszeni goście przechadzali się po stoiskach, dokonując gdzie niegdzie zakupów. Później nastąpiła dekoracja zwycięzców i wręczanie nagród za udział w konkursach.

– Gratuluję sukcesu, rekordu i uważam, że był to dobry krok w kierunku promocji truskawki kaszubskiej i tegionu. A otrzymany słój z konfiturą przekażę ministrowi Ardanowskiemu z pozdrowieniami od kaszubskich plantatorów truskawki – zakończył R. Zarudzki. 

Zwycięzcy konkursów

W konkursie na „Najlepszy Produkt z Truskawek Kaszubskich im. Heleny Gruchałowej” o Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w kategorii desery zwyciężyła Beata Szwaba, która zaprezentowała tort truskawkowy.  Drugie miejsce zdobyła Regina Lublewska za truskawkowe ciastko ze smietaną. Na trzecim stopniu podium stanęło KGW Marzebionczi z Długiego Krza za chmurkę. W kategorii przetwory zwyciężczynią okazała się Karola Bober za kwas truskawkowy. Drugie miejsce zajął Bogdan Kurecki za kiszona truskawkę białą, natomiast Urszula Konkel zdobyła brązowy medal za syrop truskawkowy.

Nagrodzono także najatrakcyjniejsze stoiska festiwalu. Tutaj wygrało KGW Ekobabki z Chmielna przed KGW Żuromino i KGW Paczewo

BM

Komentarze