Gmina Karsin

Coraz więcej inicjatyw w walce z pandemią

Gmina Karsin. Aktywność  urzędu i wójta

Maseczki dla mieszkańców, odkażanie miejsc publicznych czy wreszcie szybkie testy na koronawirusa to pomysły karsińskiego urzędu i wójta Romana Brunke. Wszystko po to aby w tych trudnych czasach mieszkańcy czuli się bezpieczniej. To trzeba docenić.

Maseczkami dla mieszkańców gminy urząd w Karsinie zajął się wcześniej niż o okoliczności ich noszenia zadecydował minister. Jako ,że na rynku nie było wtedy nic do wzięcia albo ceny były spekulacyjne, zdecydowano, że będą one szyte. Zakupiono odpowiednie materiały, panie z SDS w Wielu je pokroiły a pracownice szkoły w Karsinie szyły.

Ponad 10 tys sztuk maseczek dla mieszkańców

W ramach akcji rozdysponowania w pierwszej kolejności trafiły one do tych miejsc gdzie były one najbardziej potrzebne. Na liście tej są instytucje, jednostki OSP czy parafie. 2,5 tys maseczek otrzymał kościerski szpital. Pozostałe trafiły do mieszkańców . Rozdawali je sołtysi postępując według przekazanych im procedur. Niestety nie wszyscy się do tego dostosowali. 

-Wyprodukowaliśmy ponad 10 tys. sztuk maseczek. Ostatnie trafią do mieszkańców w poniedziałek 20,04,2020 –mówił nam w ubiegłym tygodniu wójt Roman Brunke.

Dbając o większe bezpieczeństwo mieszkańców

W ostatnim czasie dla poprawienia bezpieczeństwa gmina zakupiła pompę do dezynfekcji. Od ubiegłego tygodnia trwa odkażanie miejsc szczególnie niebezpiecznych dla rozprzestrzeniania się koronawirusa. Zaczęto od DPS w Cisewiu.

-Odkażamy też miejsca publiczne na terenie gminy. Przed sklepami, na przystankach autobusowych i w innych miejscach użyteczności publicznej. Robi to nasz pracownik ,oczywiście odpowiednio zabezpieczony- mówi nam wójt.

Gmina zamówiła specjalistyczne ,ochronne kombinezony. Jak usłyszeliśmy od wójta część z nich zostanie przekazana dla personelu DPS w Cisewiu a pozostałe dla strażaków z gminnych jednostek.

Wywalczyli 100 sztuk szybkich testów

Jak podkreśla wójt gminy najważniejszym w tym wszystkim będzie otrzymanie w bieżącym tygodniu partii testów przesiewowych ,które umożliwiają w ciągu 15 minut określenie czy dana osoba jest zarażona.

-Dzięki moim prywatnym kontaktom udało mi się załatwić dla gminy 100sztuk testów kasetkowych austriackiej firmy. Walczyłem o 200szt ale dziś to towar bardzo poszukiwany i tylko dzięki osobistym relacjom udało się to załatwić- z radością w głosie mówi Roman Brunke.

Jak usłyszeliśmy testy ta trafią do ośrodków zdrowia i oczywiście DPS w Cisewie. Pozwolą na większe bezpieczeństwo dla personelu.

Do tematu będziemy powracać.

D.Tryzna    

Komentarze