Gmina Dziemiany Wokół nas

Dziemiany. Na ul. Wyzwolenia 2 znów działa rehabilitacja. Medpharma otworzyła swoją kolejną placówkę

Przedwczoraj 6 września w Dziemianach uroczyście została otwarta kolejna filia Medpharmy – Zakładu Opieki Zdrowotnej ze Starogardu Gdańskiego. Doświadczenie firmy, profesjonalizm terapeutów i niespotykane gdzie indziej wyposażenie gwarantują zabiegi rehabilitacji na najwyższym poziomie, z których będą mogli korzystać mieszkańcy okolicznych gmin.

W otwarciu udział wzięli wójtowie: Dziemian Leszek Pobłocki i Lipusza Mirosław Ebertowski, radni z przewodniczącym Krystianem Sikorą, ks. proboszcz Andrzej Kubisz, oraz przedstawiciele zarządu Medpharmy i pracownicy otwieranej placówki. Wszystkich powitał Mariusz Wydorski i poprosił, aby razem celebrowali otwarcie ,,nowego przyczółka” Medpharmy.  Krótko przedstawił firmę, zwracając uwagę, że jest ona poważanym graczem na pomorskim rynku usług specjalistycznych. Pod względem wielkości firm, które realizują usługi rehabilitacyjne w ramach świadczeń gwarantowanych przez NFZ.  

O otwieranym obiekcie opowiedział pomysłodawca inwestycji Cezary Sławuszewski dyrektor ds. rozwoju spółki. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali prezes spółki oraz samorządowcy w roli gospodarzy.

Usługi w klasie premium

Rozmowy Medpharmy z władzami gminy Dziemiany, dotyczące możliwości dzierżawy obiektu przy ul. Wyzwolenia 2 rozpoczęły się na początku bieżącego roku. Właściwie decyzje zapadały w marcu. Od tamtego czasu Medpharma  zajęła się przystosowaniem tego obiektu na potrzeby zakładu rehabilitacji. Po przednim użytkowniku obiekt wymagał odnowienia i doprowadzenia do standardów jakościowych, które w Medpharmie są wyższe od konkurencji. To samo dotyczy wyposażenia. Placówka w Dziemianach dysponuje m.in. laserem wysokoenergetycznym oraz specjalistycznymi urządzeniami, którymi niewiele placówek w regionie może się pochwalić. Jeszcze większą uwagę firma poświęciła personelowi, który ma w tej placówce działać. W tej chwili, jak informuje dyrektor C. Sławuszewski, w placówce zatrudnienie znajdzie magister fizjoterapii i specjalistka w zakresie masażu.  

– Otwierając kolejną placówkę Medpharma staramy się pamiętać i dążyć do tego, aby w ramach świadczeń gwarantowanych przez NFZ zapewniać jakość tak wysoką, jak przy usługach komercyjnych – podkreśla dyrektor ds. rozwoju C. Sławuszewki. Z pewnością można powiedzieć, że jest to jakość premium.    

Usługi bardzo potrzebne mieszkańcom

Swojej radości z otwarcia filii Medpharmy w Dziemianach nie krył wójt gminy L. Pobłocki. Po tym, jak w ubiegłym roku dotychczasowy użytkownik tego obiektu wycofał się z dzierżawy, gmina szukała kogoś na jego miejsce. Nie było to łatwe, ponieważ trwał lockdown. Wejście Medpharmy daje nadzieję władzom gminy, że przestrzeń usług medycznych na jej terenie będzie się rozwijać. Gmina znajdująca się na skraju województwa, w oddaleniu od takich centrów jak Kościerzyna czy Chojnice jest w tym zakresie niewątpliwe poszkodowana. Jej mieszkańcom przyda się łatwiejszy dostęp do szerszego zakresu usług.   

Obecni na otwarciu samorządowcy mogli obejrzeć wyposażenie placówki i porozmawiać z jej pracownikami. Radna Joanna Stachowicz prezes klubu Błękitni Dziemiany korzystała z okazji i podziękowała przedstawicielom Medpharmy za to, że stworzyli swój punkt fizjoterapii podczas I Mistrzostw Kaszub w Nordic Walking.

D. Tryzna

Cezary Sławuszewski Dyrektor ds. rozwoju Medpharma

W obiekcie, który dziś otwieramy w Dziemianach była już kiedyś rehabilitacja, natomiast my chcemy sprawić, aby jakość tej usługi była lepsza niż wcześniej. Na razie skupiamy się na tego typu usłudze, realizowanej w formie komercyjnej, ale nie wykluczamy rozwoju usług specjalistycznych, jak i w przyszłości podstawowej opieki zdrowotnej i rehabilitacyjnej w ramach NFZ. Na to potrzeba trochę czasu, przede wszystkim chcąc uzyskać kontrakt NFZ obejmujący naszą nową filię. Mam jednak nadzieję, że to miejsce na stałe wpisze się w nasz rynek usług zdrowotnych co będzie docenione przez mieszkańców Dziemian i okolic, z pewnością pomoże to osiągnąć cele, które sobie tutaj stawiamy, czyli świadczyć usługi medyczne na najwyższym poziomie.

Rozmowa z Mariuszem Wydorskim Prezesem Zarządu Medpharma Sp. z o.o.

Dariusz Tryzna: Panie Prezesie proszę o przedstawienie firmy.

Mariusz Wydorski : Medpharma wywodzi się z przyzakładowej przychodni zakładów farmaceutycznych Polpharma, która w 1998 podana została prywatyzacji. Brali w niej udział pracownicy przychodni: lekarze, pielęgniarki i obsługa. Od tego momentu spółka zaczęła samodzielnie funkcjonować. Uzyskała kontrakt z NFZ na Podstawową Opiekę Zdrowotną i zaczęła przyjmować pacjentów. Dziś po 23 latach mamy ponad 30 tys. pacjentów, których obsługujemy w ramach POZ. Oprócz tego zarówno w ramach kontraktu z NFZ  jak i komercyjnie realizujemy wizyty i badania specjalistyczne. W strukturach posiadamy  m.in. poradnię chirurgiczną, ortopedyczną, ginekologiczną, neurologiczną, kardiologiczną, urologiczną, jedyną na Pomorzu poradnię proktologiczną a także gabinet endoskopii, w którym wykonujemy badania gastroskopowe i kolonoskopowe także w znieczuleniu. Możemy pochwalić się również bogatym zakresem badań diagnostycznych. Wykonujemy echa serca, badania RTG, ultrasonografię właściwie większości narządów. Medpharma zatrudnia obecnie na umowę o pracę 110 pracowników, zawarliśmy również ponad 200 kontraktów oraz umów cywilno-prawnych. Dajemy pracę ponad 400 osobom.

D.T.: Czy w ciągu tego prawie ćwierćwiecza była jakaś znacząca data, wydarzenie w życiu firmy?

M.W.: Z pewnością niemałym wydarzeniem było otwarcie Centrum Rehabilitacyjno-Leczniczego w Nowej Wsi Rzecznej koło Starogardu Gdańskiego. W tym miejscu znajduje się obecnie Stacjonarny Oddział Rehabilitacji Neurologicznej, Kardiologicznej, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy oraz Hospicjum – wszystkie funkcjonują w ramach kontraktu z NFZ. Posiadamy również profesjonalną salę operacyjną, na której odbywają się zabiegi takie jak artroskopie kolana, wymiany stawu biodrowego, usuwanie przepuklin czy migdałów. Te zabiegi nie są co prawda zakontraktowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia – blok operacyjny działa na zasadach pełnej odpłatności.

D.T.: Medpharma nie działa na pustym rynku, jest konkurencja, choćby szpitale samorządowe. Musicie być więc konkurencyjni?

M.W.: Tak. Oczywiście odbywają się konkursy i NFZ kontraktuje dane rodzaje usług. My za każdym razem przystępowaliśmy do tych konkursów i często wygrywaliśmy je. Dziś Medpharma uzupełnia potrzeby rynku lokalnego w zakresie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, bo takiego zakładu na terenie Starogardu nikt poza nami nie prowadzi. W ramach Zakładu zapewniamy opiekę 30 pacjentom. Dodatkowo posiadamy 10 miejsc zakontraktowanych przez NFZ dla pacjentów hospicyjnych. Również przy nas działa Fundacja ,,Kociewiacy dla hospicjum”, która bardzo prężnie zbiera środki – wspomagała nas również w czasie pandemii z wyposażeniem w środki ochrony itd. Społeczność starogardzka we współpracy z Fundacją prowadzi działania mające na celu zbiórkę środków na zwiększenie ilości łóżek hospicyjnych. Szacujemy, że powinno ich być około 25 w powiecie starogardzkim..

D.T.: Dziękuję za rozmowę

Komentarze