Powiat kościerski Szkolnictwo

Kościerzyna. Pierwszy dzwonek w szkołach powiatu. ,,…Aby ten rok był stabilny i nauka jak najdłużej była stacjonarna…’’

Obawa i niepewność, a zarazem nadzieja przewijały się w wypowiedziach jakie miały miejsce podczas oficjalnej inauguracji roku szkolnego 2021/2022 w placówkach powiatu, która odbyła się wczoraj w I Liceum Ogólnokształcącym w Kościerzynie. Do uczniów starosta Alicja Żurawska skierowała pełen osobistych emocji i mądrych uwag apel.

W inauguracji uczestniczyli przedstawiciel Pomorskiego Kuratorium Oświaty i Joanna Sawczyn z Delegatury Kuratorium w Kościerzynie, wicestarosta Piotr Laska, dyrektorzy szkół powiatowych, radni, grono pedagogiczne i uczniowie tej placówki. Gospodarzem była dyrektor I LO Edyta Bławat.

– Za nami bardzo ciężki rok nauki, podczas którego więcej pracowaliście w domach niż w murach szkoły. Stąd chyba trochę zatęskniliście za towarzystwem kolegów, znajomych, a nawet nauczycieli. Dlatego większość z nas wypatruje normalności. Wierzę, że teraz będzie lepiej i bardziej realnie, stacjonarnie, a nie zdalnie – życzyła uczniom swojej placówki

Niepewność i obawy dotyczące bieżącego roku szkolnego można powiedzieć, że dominowały we wszystkich wystąpieniach tej uroczystości.   

Groźba czwartej fali pandemii

Były mocno akcentowane również przez współgospodarza Alicję Żurawską starostę kościerskiego. Przypomniała ona obecnym zalecenia ministerialne w tym temacie, podkreślała rolę szczepień jako jedynego sposobu, aby nadchodzącą falę ograniczyć.

– Zwracam się z prośbą do wszystkich – uczniów, nauczycieli, rodziców i pracowników szkoły o odpowiedzialność i zrozumienie, o przestrzeganie procedur i stosowanie się do zaleceń. Dbajmy o zdrowie swoje i innych. Tylko to sprawi, że nasza szkoła będzie miejscem dla nas bezpiecznym – apelowała A. Żurawska

Szkoły powiatu atrakcyjne

Jak zaznaczyła A. Żurawska na początku swojej wypowiedzi, I LO jest jedną z najpiękniejszych szkół powiatu. Samorząd stara się jak najlepiej dbać o swoje placówki oświatowe, podnosić ich atrakcyjność. Służą temu remonty, modernizacje i inwestycje.

– Tu w I LO, już od dwóch lat możemy poszczycić się salami dydaktycznymi, wyposażeniem naprawdę na bardzo dobrym poziomie. Wierzę, że Wy również zarówno z pracowni chemicznej, jak i językowych, będziecie korzystać. To są naprawdę piękne wyposażone, komfortowe stanowiska zarówno edukacyjne, jak i pracy. Nasza dzisiejsza uroczystość odbywa się na placu apelowo-parkingowym, który niedawno uzyskał nową nawierzchnię – wymieniała inwestycje, które trafiły do placówki

Starosta kościerski podkreśliła, że zarząd powiatu będzie chciał podtrzymać ten kierunek działania i co roku przekazywać środki finansowe na poziomie 100 tys. zł do każdej placówki.

Apel do uczniów

W swoim wystąpieniu starosta A. Żurawska pozwoliła też na wątek osobisty. Dla przypomnienia jest absolwentką tej szkoły. Może stąd w jej wypowiedzi było wiele zdań bezpośrednio kierowanych do uczniów I LO i innych szkół powiatu.

– Wszystkim uczniom naszych placówek życzę, aby ten rok był stabilny i abyście jak najdłużej mogli uczyć się stacjonarnie. Abyście nie musieli wracać do trybu zdalnego, bo wiemy wszyscy, że ta nauka nie tak powinna wyglądać. Chciałabym, abyście pamiętali, że uczycie się przede wszystkim dla siebie. Tego, co zdobędziecie nauką, nikt nigdy Wam nie odbierze – podkreślała A. Żurawska

Starosta A. Żurawska złożyła podziękowania nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi szkół powiatu za ich trud i zaangażowanie. Podziękowała również wszystkim tym, którzy mają wpływ na stan szkolnictwa powiatowego i kształt oświaty pomorskiej.

D. Tryzna

Komentarze