Wokół nas

Garczyn.Gminny  Piknik Strażacki

Tym razem najlepsi druhowie z Kłobuczyna

Zgodnie z tradycją druhowie z gminy Kościerzyna świętują dzień strażaka łącząc to z zawodami strażackimi. Jednostki rywalizowali nie tylko w sporcie pożarniczym. Były też odznaczenia i wszystko inne co wiąże się ze strażackim świętowaniem.

W ubiegłą sobotę do Powiatowego Centrum Młodzieży w Garczynie zjechało osiem jednostek OSP z gminy Kościerzyna. Były to ze Skorzewa, Kalisk, Kłobuczyna, Kornego, Wielkiego Klincza, Łubiany i Dobrogoszczy oraz „niesamochodowa” drużyna z Gostomia. Zaczeło się od rywalizacji w sztafecie i ćwiczeniu bojowym.

Jedynym wyszło inni mieli pecha.

 W tym pierwszych zawodach bezkonkurencyjna była jednostka z Kłobuczyna z czasem 49,21 s. W durgiej konkurencji największego pecha mieli druhowie z Dobrogoszczy. Jak usłyszeliśmy od nich chłopcy „spinali” aby być w czołówce.

– Mieliśmy pecha. Najpierw wyskakiwał na smok ze zbiornika z wodą i pompa nie mogła zaciągnąć a później odłączył się główny wąż podający od trójnika ale konkurencję ukończyliśmy – komentują z uśmiechem.

Najbardziej widowiskowo zawody zaliczyła zawody drużyna z Gostomia. Chłopcy pobiegli z werwą tak że woda za nimi za nie nadążała, a później tą wodą „poczęstowali” wszystkich dookoła nie wyłączając siebie. Było na co popatrzeć.

W konkurencji tej najlepszy czas uzyskali druhowie ze Skorzewa. W klasyfikacji ostatecznej w tegorocznych zawodach zwyciężyła jednostka z Kłobuczyna. Miejsce drugie zajęli druhowie z Skorzewa a trzecie z Kornego.  Dalej kolejno znaleźli się Wielki Klincz, Kaliska, Łubiana i Dobrogoszcz.

Po za sportem pożarniczym reprezentanci poszczególnych jednostek zmierzyli się w rzucie kulą, podnoszeniu ciężarów i w bardzo widowiskowej konkurencji – przeciąganiu liny.

Święto z grochówką i …

Piknik nie mógł by się odbyć bez tradycyjnej strażackiej grochówki z kotła i czegoś do niej. Zupa była bardzo dobra co wszyscy zgodnie podkreślali.

Z okazji dnia strażaka wręczono również medale „Za Zasługi dla Pożarnictwa”. Złoty otrzymała druhna Ewa Borkowska, a brązowy – druh Michał Pellowski. W stronę druhów padło wiele pięknych słów i podziękowań ze strony wójta gminy Grzegorza Piechowskiego i przedstawicieli władz strażackich z gminy i powiatu.

Dariusz Tryzna

 

Komentarze