Gmina Chmielno Samorząd

Gmina Chmielno. Echa rozdania z Polskiego Ładu. ,,…Finansowanie tych inwestycji zajęłoby nam sześć lat…’’

26 października wójt Michał Melibruda z rąk wiceministra Marcina Horały odebrał promesę na 12,35 mln zł. To dofinansowanie wniosku gminnego złożonego do Rządowego Funduszu ,,Polski Ład’’. Włodarz gminy nie krył zadowolenia, a wójtowie – koledzy powiedzieli, że trafił ,,szóstkę’’.

Do pierwszego naboru w ramach ,,Polskiego Ładu’’ gmina Chmielno złożyła wniosek wart 13 mln zł. Dotyczył pakietu drogowego obejmującego pięć inwestycji. Pierwsze zadanie obejmuje przebudowę i rozbudowę ul. Brzozowej, Garncarskiej oraz Jesionowej w Chmielnie. W sumie będzie to ponad 1,5 km dróg za szacowaną kwotę 5,6 mln zł. Kolejne zadanie dotyczy modernizacji prawie 1,6 km drogi gminnej relacji Chmielno-Łapalice za kwotę 4,1 mln zł. Trzecie zadanie polega na przebudowie odcinka 0,6 km drogi w Reskowie za kwotę 1,3 mln zł. Remontowi zostanie poddana również ul. Źródlana w Garczu, która ma kosztować 1,1 mln zł. Natomiast w ciągu drogi gminnej w Kożyczkowie na długości 0,62 km wybudowany zostanie chodnik wart 0,9 mln zł.

,,Przydadzą się jak znalazł’’

– Inwestycje drogowe w tym momencie są niesamowicie drogimi tematami, bo stawki za robociznę i materiały budowlane bardzo podrożały. Gminy Chmielno nie stać, bo z własnych środków te inwestycje realizować. Dlatego takie wsparcie jest dla nas szalenie ważne. W tej chwili nie ma środków unijnych, więc te rządowe środki w idealny sposób uzupełniają lukę. Przydadzą się jak znalazł.

Jak mówił nam włodarz gminy, projekty dotyczące Chmielna, to droga Chmielno – Łapalice przez Bukowinki, o którą gmina zabiegała kolejny raz, ale w tej chwili już szczęśliwie. Jest to tzw. bajpas chmieleński, żyli przebudowa ul. Garncarskiej, Jaśminowej, Brzozowej. Realizacja tej inwestycji przyczyni się do rozwoju urbanistycznego Chmielna, bo te tereny są w tej chwili niezabudowane. Generalnie te wszystkie inwestycje mają przyczynić się do intensywniejszego rozkwitu Chmielna. Do tematu będziemy powracać.

Red.

,,Jesteśmy szczęściarzami’’

Michał Melibruda wójt gminy Chmielno

Szczerze mówiąc ta informacja jeszcze do mnie nie dociera. Otrzymaliśmy największe dofinansowanie wśród gmin wiejskich i wiejsko-miejskich w województwie pomorskim. Jesteśmy olbrzymi szczęściarzami. Wynosi ono aż 95% kosztów inwestycji. Gmina Chmielno dołoży do zadania 650 tys. zł. To jest wspaniały efekt pracy naszego urzędu z Panią Magdaleną Kreft – Mielewczyk na czele, ale przede wszystkim jest to sukces mieszkańców naszej gminy! To oni będą beneficjentami i będą korzystać z tych nowo wyremontowanych dróg.

Kwota prawie 12,5 mln zł to jest 1/4 naszego rocznego budżetu. Biorąc pod uwagę obecne możliwości finansowe gminy Chmielno, finansowanie tych inwestycji zajęłoby nam 6 lat. Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu inwestycje te zostaną zrealizowane niezwłocznie. Wszystkie powinny rozpocząć się w 2022 roku!

Komentarze