Gmina Stara Kiszewa Inwestycje

Gmina Stara Kiszewa. Rusza remont głównej arterii komunikacyjnej. Przekazano plac budowy pod inwestycję

Ważne wydarzenie stanowiące preludium do jeszcze ważniejszej inwestycji, odbyło się w Urzędzie Gminy. Nastąpiło tu oficjalne przekazanie placu budowy w ramach której nastąpi przebudowa i rozbudowa odcinka Drogi Wojewódzkiej nr 214. Mieszkańcy muszą uzbroić się w cierpliwość, gdyż planowane są zmiany w organizacji ruchu.

W przekazaniu placu budowy pod tę oczekiwaną i ważną inwestycję udział wzięli przedstawiciele Zarządu Dróg Wojewódzkich – Oliwia Gumuła, Jan Domsta oraz kierownik kartuskiego rejonu ZDW Jerzy Wojewódka. Ponadto przedstawiciel wykonawcy, czyli Przedsiębiorstwa Budowy Dróg S.A. ze Starogardu Gdańskiego. Gminę reprezentował jej sekretarz Andrzej Hinc, natomiast inspektorem nadzoru który także był obecny przy przekazaniu jest Grzegorz Leszman. Budowa podzielona została na etapy. Rozpoczynające się prace obejmą dwa z czterech planowanych etapów. Przez najbliższe siedem miesięcy realizowana będzie przebudowa i rozbudowa tej drogi na odcinku o długości 934 m – od ul. Łąkowej do początku cmentarza.

Duży rozmach prac

Mieszkańcy będą musieli uzbroić się w cierpliwość, gdyż inwestycja spowoduje czasowe utrudnienia w ruchu i zmianę jego organizacji. Jak zapewnia wójt Marian Pick, gmina dołoży wszelkich starań aby uciążliwości dla mieszkańców były jak najmniejsze. W tym czasie wykonane zostaną prace, które znacznie podwyższą standard drogi  oraz zmienią kulturę podróżowania.  W ramach inwestycji wykonana zostanie przebudowa skrzyżowań, budowa i przebudowa chodników i przejść dla pieszych oraz zjazdów. Wybudowane zostaną przestronne zatoki postojowe dla autobusu szkolnego i pojazdów osobowych oraz wzmocniona konstrukcja nawierzchni jezdni. Zanim jednak te prace zostaną wykonane, fragment tego odcinka drogi przejdzie gruntowną metamorfozę w infrastrukturze podziemnej.  Przebudowana zostanie kanalizacja deszczowa, sieć telekomunikacyjna i wybudowane zostaną kanały technologiczne. Zmodernizowana droga zyska oczywiście nowoczesne oświetlenie.

Koszty modernizacji

Jak podkreśla wójt gminy Stara Kiszewa Marian Pick, inwestycja ta mocno odmieni wizerunek miejscowości a same inwestycje w infrastrukturę techniczną drogi, poprawią komfort życia mieszkańców. Wartość robót w ramach pierwszego i drugiego etapu wyniesie ponad 7,3 mln zł. Natomiast koszty całej inwestycji szacowane są na ponad 16 mln zł. Gmina Stara Kiszewa  wyłoży na ten cel z własnego budżetu 4 mln zł.

– Mam ogromny szacunek dla władz Województwa Pomorskiego za decyzję o realizacji inwestycji. Wiem, że na ten moment oprócz dofinansowania gminy nie ma innego wsparcia zewnętrznego – powiedział wójt M. Pick. Warto dodać, że wszędzie tam gdzie nastąpiło wywłaszczenie nieruchomości, nastąpi na rzecz właścicieli wypłata należnego odszkodowania, które zostanie wyliczone w stosownej decyzji.

BM

Marian Pick – wójt gminy Stara Kiszewa:

Pierwszy i drugi etap inwestycji obejmuje fragment od ulicy Polnej w kierunku centrum i praktycznie do stacji benzynowej, ale nie do ulicy 6 Marca. Prace zaczną się od samego centrum. Ulica Zamkowa i 6 Marca nie będzie dopuszczona do ruchu ciężarowego, gdyż spowodowałoby to „rozjechanie” tych ulic. Spodziewam się że na etapie budowy może pojawić się wiele różnych pytań. Jako Urząd jesteśmy otwarci na pomoc, ale proszę mieć na uwadze, że gmina nie jest inwestorem. Wykonawcę wiąże umowa z Zarządem Dróg Wojewódzkich i tam należy się zwracać w takich przypadkach. Będziemy systematycznie uczestniczyć w naradach budowy, co z pewnością pomoże w organizacji prac.

dav

Komentarze