Gmina Chmielno Kultura Wokół nas

Gmina Chmielno. Tydzień zdominowany przez seniorów

Przez cztery dni, od poniedziałku 21 listopada do czwartku 24 listopada, w kolejnych sołectwach odbywały się spotkania najstarszych mieszkańców gminy Chmielno. W sumie uczestniczyło w nich kilkaset osób. Wśród bogatej oferty przygotowanej dla nich było m.in. siedemset paczek świątecznych.

Spotkania z okazji Dnia Seniora mają w gminie długą, bo 35-letnią tradycję. W ich przygotowania włącza się cała społeczność, od rad sołeckich z sołtysami, szkoły, KGW, GOKSiR, GOPS oraz parafie. Środki na ten cel pochodzą z budżetu gminy oraz z funduszów sołeckich. Jak mówi Gabriela Jóskowska, dyrektor GOPS, pozyskiwane są one również w ramach PRFON, ponieważ wielu seniorów to osoby niepełnosprawne.

– Z roku na rok mamy więcej seniorów. W bieżącym przygotowaliśmy dla nich siedemset paczek świątecznych. Dla najstarszych z nich mamy dodatkowe prezenty. Dziękuję wszystkim z terenu gminy, którzy w tym dziele udzielili nam pomocy. Dziękuję powiatowi kartuskiemu i PCPR za uzyskane wsparcie – mówiła nam G. Jóskowska.

W każdym spotkaniu uczestniczył wójt gminy Michał Melibruda. Najczęściej opowiadał seniorom o tym co się dzieje w gminie, a kończąc składał im życzenia. We wszystkich spotkaniach uczestniczył też Błażej Reiter, umilając seniorom czas grą na akordeonie. W przygotowanie posiłków zaangażowane były Kożyczkowianki, które realizowały swój projekt nagrodzonych grantem od gminy.

Od Maksa do Borzestowa

W pierwszym spotkaniu w sołectwie Maks uczestniczyły 24 osoby na 50 mieszkających tu seniorów. Po mszy świętej odprawionej dla nich przez ks. proboszcza parafii w Brodnicy Górnej, poczęstunek odbył się w świetlicy wiejskiej.

W spotkaniu w Chmielnie uczestniczyło ponad 200 osób. Ugoszczone zostały w GOKSiR. Tu wystąpiły przed nimi przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego. Koncert pt. Seniorzy Seniorom’’ zagrała Danuta kosowska, uczestniczka programu ,,Szansy na sukces’’.

Seniorzy z Miechucina, Cieszenia i Reskowa balowali na sali u ,,Iwonki’’. Było ich około 130. Przed obiadem występ artystyczny zaserwowali im uczniowie miejscowej szkoły. Był o seniorach w formie żartobliwej i do tego po kaszubsku.

– Mam w swoim sołectwie 130 seniorów. Widzę, że jest około połowa. Reszta to seniorzy z sąsiednich sołectw. Spotkanie jest bardzo fajne, a atmosfera bardzo dobra. Ludzie chcą się bawić, więc dobrze że jest pan Błażej, to zagra – mówił nam sołtys Miechucina.

W szkole w Borzestowie spotkali się seniorzy z tego sołectwa i sąsiedniej Borzestowskiej Huty. Przed tym była msza święta, którą koncelebrował i homilię wygłosił ks. Krzysztof Koch, proboszcz parafii w Wygodzie Łączyńskiej. Tu również uczniowie miejscowej szkoły popisali się przed swoimi dziadkami, a nawet pradziadkami występem artystycznym.

Spotkania po dwuletniej przerwie były dla seniorów bardzo dużym przeżyciem. Dla wielu dały one możliwość spotkania dawnych kolegów, przyjaciół, która to na co dzień nie jest im dana.

D. Tryzna

Komentarze