Gmina Dziemiany OSP

Gmina Dziemiany. „Bezpieczna przyszłość – wspólna sprawa”. Dziemiany i Schweinsberg – współpraca między OSP i MDP

W dniach 25-30 czerwca gminę Dziemiany odwiedziła grupa młodzieży strażackiej z niemieckiej miejscowości Schweinsberg. Wizyta była odpowiedzią na zaproszenie do współpracy MDP Dziemiany, które druhowie otrzymali w 2014 roku podczas pierwszego spotkania z partnerami.

Tegoroczny projekt przebiegał pod hasłem „Bezpieczna przyszłość – wspólna sprawa”. W ramach spotkania młodzież niemiecka została zapoznana z zapleczem technicznym i specyfiką działania miejscowych OSP i MDP.

– Wymieniliśmy informacje i doświadczenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej, oraz zapobiegania skutkom katastrof żywiołowych. Doskonaliliśmy również pod okiem ratownika medycznego umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy, a także zapoznaliśmy młodzież niemiecką z kulturą i historią regionu Kaszub – podkreślają organizatorzy.

Intensywny tydzień

Realizując poszczególne punkty programu goście odwiedzili OSP w Dziemianach i Trzebuniu, jak również – dzięki przychylności Dariusza Radomskiego z PSP Kościerzyna – poszerzyli wiedzę z zakresu ratownictwa wodnego i podwodnego z użyciem sprzętu do nurkowania, co wzbudziło duże zainteresowanie młodzieży. Młodzież odwiedziła również dziemiański urząd, gdzie podczas spotkania z włodarzami przedstawiono prezentację obrazującą rozmiar szkód wyrządzonych przez nawałnicę z 2017 roku. Podczas wizyty w OSP Trzebuń dowiedzieli się o rozmiarach i zakresie akcji ratunkowej podjętej przez liczne jednostki straży, mieszkańców, leśników i wolontariuszy. Młodzież wybrała się również do Zakładów Porcelany Stołowej w Łubianie. Zorganizowana została również wycieczka rowerowa po terenie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego oraz rejs statkiem po Jeziorze Wdzydze. Odwiedzono także gdańską starówkę. Na zakończenie był spacer po sopockim molo oraz możliwość zwiedzenia okrętu „Błyskawica”.

Cenne doświadczenie

– Wymiana doświadczeń w zakresie działalności MDP przebiegła z wykorzystaniem przygotowanych przez obie grupy prezentacji, natomiast wieczory spędziliśmy przy ognisku, oraz grając na boisku sportowym w siatkówkę, piłkę nożną, czy tenisa stołowego. Spotkaniu towarzyszyły animacje językowe, których celem była wzajemna nauka obu języków. Końcowa ewaluacja spotkania potwierdziła, że tegoroczny projekt zdobył duże uznanie uczestników i należał do bardzo udanych – mówią opiekunowie.

Organizacja projektu była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży, otrzymanemu za pośrednictwem Zarządu Głównego OSP w Warszawie, UG i OK w Dziemianach oraz kościerskiemu starostwu. Opiekunami podczas realizacji programu byli Maria Pobłocka, Przemysław Kozłowski oraz Bartłomiej Pobłocki.

Nad/opr.red

Komentarze