Gmina Dziemiany Inwestycje

Gmina Dziemiany. Dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Dostali już ponad 500 tys. zł i wojewoda gwarantuje kolejne pół miliona

Dzięki środkom rządowym pozyskanym w tym roku przez gminę i powiat kościerski, zrealizowane zostaną inwestycje drogowe, tak bardzo potrzebne dla mieszkańców Dziemian. Chodzi o cztery ulice na obrzeżach miejscowości i ul. Wyzwolenia, Partyzantów i Karola Sengera, która jest inwestycją powiatu.

W połowie ubiegłego miesiąca wojewoda pomorski Dariusz Drelich i włodarze samorządów powiatu kościerskiego podpisali umowy, dzięki którym otrzymają oni miliony złotych z tegorocznego rozdania RFRD na swoje projekty drogowe. Wśród nich znalazły się również Dziemiany. Wójt Leszek Pobłocki odebrał od wojewody dwa symboliczne czeki na łączną kwotę ponad 567 tys. zł. Z tym że jeden z wniosków otrzymał pełne dofinansowanie, a drugi tylko 34 tys. zł.

,,Wasz wniosek to priorytet’’

Kiedy informacja o zakwalifikowanych wnioskach dotarła do gminy i kiedy ujrzano przy drugim wniosku kwotę 34 tys. zł i gwiazdkę, każdy zadawał sobie pytanie, co ona oznacza.

Naszą redakcję też ciekawiło, czy gmina otrzyma resztę środków, stąd też, kiedy nadarzyła się okazja zapytaliśmy o to wojewodę.

– Można na liście podstawowej wpisać wniosek, który został chociażby w małym procencie dofinansowany. Tak było w Waszym przypadku, ale widzimy już, że są milionowe oszczędności i na pewno otrzymacie w całości tę kwotę, o którą wnioskowaliście. Uspokajam gminę, te środki będą, bo Wasz wniosek jest wyżej niż lista rezerwowa. Tratujemy go jako priorytet, jako uzupełnienie listy podstawowej, stąd wszystkie oszczędności w pierwszej olejności trafią do Dziemian – usłyszeliśmy od Dariusza Drelicha

Co będzie robione?

Wnioski dofinansowane z RFRD dotyczą ulic w części Dziemian, które się rozbudowują. Pierwszy obejmuje przebudowę ul. Górnej. Na tę inwestycję gmina otrzymała grant w wysokości 650 tys. zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, a teraz otrzyma jak mówił wojewoda dodatkowe jeszcze 0,5 mln zł. Drugi wniosek dotyczący przebudowy trzech ulic: ks. Podlaszewskiego, kard. St. Wyszyńskiego i Robotniczej, wart według gminy 1,06 mln zł otrzymał dofinansowanie w wysokości 50%. Warto wspomnieć, że oba zadania są jednoroczne.

Dodatkowo powiat kościerski zrealizuje swoją inwestycję, tzn. przebudowę drogi łączącej Dziemiany z miejscowością Trzebuń. Modernizacja zacznie się od krzyżówki tek drogi w Dziemianach z drogą DW235, czyli będzie obejmować główną ulicę miejscowości.

Do tematu będziemy powracać.

Red.

Komentarze