Gmina Dziemiany Konkursy

Gmina Dziemiany. Inicjatywy dla mieszkańców. GOK zaskakuje pomysłami

Pomimo niesprzyjających warunków Gminny Ośrodek Kultury w Dziemianach realizuje wiele inicjatyw. Obok tych, które są już stałym punktem w programie, doszły inne nawiązujące do czasu Covidu.

W Dziemianach koronawirus nie przeszkodził w organizacji Święta Gminy, czy Gminnych Dożynek. Oczywiście nie da się prowadzić tradycyjnych zajęć w GOKu ponieważ zabraniają tego nowe obostrzenia. Placówka jednak można powiedzieć dostosowała się do warunków i wychodzi z nowych inicjatywami zapraszając do udziału w nich mieszkańców nie tylko gminy. W swoich działaniach wykorzystuje możliwości Internetu.

Wyłoniono zwycięzców konkursu fotograficznego

W połowie października rozstrzygnięto konkurs fotograficzny pt. „Lato 2020”, któremu przewodniczył Gminny Ośrodek Kultury w Dziemianach. Komisja wybrała aż dziesięć ich zdaniem najlepszych zdjęć. Dodatkowo sędziowie pozwolili sobie zatytułować poszczególne fotografie. 

Wyniki przedstawiają się następująco. Pierwsze miejsce zajął Karol Tuszkiewicz – „Randevu 1” oraz „Randevu 2”. Drugie Amelia Kupiecka – „Będzie burza… lub nie będzie”. Natomiast trzecie miejsce uzyskała Katarzyna Florek – „Titanic”. Dodatkowo wyróżnieniem został obdarowany Karol Tuszkiewicz –  „Iść ciągle iść…”.

Zwycięzcom gratulujemy i przypominamy o odbiorze nagród i słodkich upominków do Ośrodka Kultury od poniedziałku do piątku w godzinach urzędowania.

Kolejna inicjatywa

Dziemiany przy każdej okazji podkreślają, że są gminą kaszubską. Prężnie działa tu miejscowy oddział ZKP. Jego partnerem wielu działań jest dziemiański GOK, stąd np. pomysł na wielkanocne jajo ozdobione elementami kaszubskimi sprzed kilku lat i wiele innych inicjatyw. Jedną z nich jest na pewno konkurs na najładniejsze słowo w języku kaszubskim. Ruszył on w czasie wakacji  przy każdej okazji jego organizatorzy przypominają, aby włączyć się do niego. W ostatnim czasie miał miejsce jego kolejny etap. Komisja konkursowa wybrała dziesięć jej zdaniem najciekawszych słów po kaszubsku. Z tej dziesiątki w finale zostanie wybrane jedno. Głosować można już tylko do końca października. Maila można wysyłać na adres ok@dziemiany.pl.

Nad/opr.red

Dziesięć najciekawszych kaszubskich słów

 1. Bómczi – Cukierki

2. Rebionka – Zupa rybna

3. Trulôcz – Żuraw

4. Brzôd – Owoc

5. Szkurpë – Buty

6. Moltech – Biesiada / Obiad

7. Knaga – Krowa

8. wãbórk -Wiadro

9. Wanoga – Wędrówka

10. Rzëc – Tyłek

Komentarze