Gmina Karsin Wokół nas

Gmina Karsin. Działania dla integracji uchodźców z Ukrainy i mieszkańców. Aby czuli się tu jak najlepiej

Społeczność gminy Karsin i jej władze bardzo mocno zaangażowali się w pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Jest ich na jej terenie procentowo najwięcej w całym powiecie. Stąd obok wzorowo przeprowadzonych akcji typu PESEL, szkoła czy praca, gmina podejmuje inicjatywy służące ich lepszej integracji.

W ubiegłą sobotę, w południe na sali sportowej w szkole odbyła się zabawa dla obywateli Ukrainy, którzy uciekli przed wojną do Polski. Aktualnie na terenie gminy Karsin przebywa ich 213. Zaproszono również na nią polskie rodziny, które ich przyjęły. Spotkanie to zorganizowane zostało pod patronatem wójta gminy Karsin Romana Brunke. Wzięło w niej udział około stu trzydziestu osób. Pośród nich było osiemdziesięcioro dzieci, które zostały dowiezione do Karsina autobusami szkolnymi. Wydarzenie rozpoczęło się od odegrania hymnu Ukrainy i powitaniu wszystkich przez wójta R. Brunke. Asystowała mu Tatiana Czalpinska, która od początku wojny jako tłumacz pomaga urzędowi gminy.

Bogata oferta wydarzenia

Dla dzieci przygotowano kilka wielkich dmuchańców na sali oraz plac zabaw przed Domem Kultury. Po godzinie zabawy jej uczestnicy udali się na obiad. W dalszej części imprezy wystąpił zespół tańca nowoczesnego Paradise z Karsina. Dla najmłodszych uczestników wydarzenia przygotowano poczęstunek i napoje. Można było również skosztować pysznych ciast upieczonych przez panie z KGW Górki i Wandę Narloch. Spotkanie zakończyło wspólne zdjęcie.

Planują więcej

Jak powiedział nam wójt R. Brunke, za trzy tygodnie planowane jest kolejne wydarzenie tego typu. Będzie to koncert charytatywny, w którym udział swój zapowiedziały uczestniczki The Voice of Poland -Adrianna Owczarczyk oraz Paulina Szymlek z zespołu Pierwiastek z Trzech. Dochód jaki ma przynieść będzie przeznaczony jako pomoc dla uchodźców. Kolejne imprezy tego typu planowane są na maj.

D. Tryzna

Zrobili to wzorowo

Na koniec marca wszyscy uchodźcy z Ukrainy przebywający na jej terenie mieli uzyskany PESEL. Ponadto pracownicy gminy pomogli im w założeniu profilu zaufanego, adresu e-mail i konta w banku. Dzięki temu do końca ubiegłego miesiąca uchodźcy mogli złożyć wniosek o świadczenie wychowawcze 500+, co było na pewno dla nich bardzo ważne. Od końca marca mogą również składać wnioski o jednorazowe świadczenie pieniężne 300 zł.

Co ważne, od dzisiaj pracownicy Urzędu Gminy w Karsinie pomagają w uzyskaniu numeru PESEL dla dzieci i młodzieży z Garczyna.

Według danych na dzień 1 kwietnia do szkół i przedszkoli na terenie gminy Karsin uczęszcza około 26 dzieci. Oficjalnie zatrudnionych zostało 22 uchodźców, ale tu potrzeby są znaczenie większe. Stąd urząd gminy dalej prosi pracodawców o wsparcie.

– Dziękuję pracownikom Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Karsinie, Urzędu Stanu Cywilnego oraz Referatu Organizacyjnemu Urzędu Gminy w Karsinie. Było to możliwe dzięki ich zaangażowaniu i wzorowej pracy – mówi Roman Brunke wójt gminy Karsin.

Fot. Nadesłane UG Karsin

Komentarze