Gmina Karsin Inwestycje

Gmina Karsin. Pomoc z budżetu. 200 tys. zł dla dwóch parafii z terenu gminy

Trwa realizacja projektu pn. ,,Sanktuaria Maryjne Pomorza” w ramach, którego świątynia w Wielu otrzyma remont wnętrza. Gmina wsparła to zadanie kwotą 150 tys. zł. Znaczne środki otrzymała też parafia w Karsinie.

Kościół Świętego Mikołaja w Wielu szczyci się obrazem Matki Boskiej Pocieszenia, do której pielgrzymują wierni z całych Kaszub Południowych i nie tylko. Ze swoją drogą krzyżową jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych Sanktuariów Maryjnych na Pomorzu.

Staraniem władz kościelnych, proboszcza ks. J. Flisikowskiego, władz gminy i radnego SSWP Dariusza Męczykowskiego, kościół ten został włączony do projektu pt. ,,Szlak Sanktuariów Maryjnych  Pomorza”. Dzięki temu wraz z dziesięcioma innymi, objęty został pracami renowacyjnymi i konserwatorskimi. Wartość projektu, który dotyczy tego zadania to 19,5 mln zł. W 2018 roku na początku sierpnia marszałkowie pomorscy i przedstawiciele kościoła katolickiego podpisali stosowne umowy.

Zadanie na trzy lata

Świątynia Wielewska potrzebowała tego remontu, gdyż jej położenie blisko mocno uczęszczanej drogi powiatowej powoduje, że budynek narażony jest na wstrząsy. Skutkiem tego, pojawiły się liczne pęknięcia na ścianach. Wartość potrzebnych prac została wyliczona na ponad 330 tys. zł. Parafia w ramach uczestnictwa w projekcie otrzymała dofinansowanie sięgające 60% zadania. Pozostałe środki wyłożyła gmina.

– Ze względu na ograniczone możliwości parafii, samorząd zgodził się na pomoc finansową dla niej. Przekazane przez nas środki stanowią wkład własny parafii w realizowanych projekt – tłumaczy Roman Brunke, wójt gminy Karsin

Pomoc dla parafii w Karsinie

Oprócz tej kwoty, samorząd ze środków budżetowych ubiegłego roku,  przekazał 50 tys. zł dla parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Karsinie. Środki te zostały przeznaczone na remont zabytkowej kostnicy na cmentarzu parafialnym. Jak podaje urząd, jest to najbardziej charakterystyczny obiekt – zabytek na terenie cmentarza. Ta pomoc finansowa pomogła też odrestaurować zabytkowy krzyż.

– W sumie w ubiegłym roku na ochronę naszych zabytków wydaliśmy 200 tys. zł, to prawie 4% środków przeznaczonych na inwestycje – wylicza włodarz gminy R. Brunke

D. Tryzna

Zabytkowy krzyż odrestaurowany, dzięki pomocy gminy.
Wielewska parafia zostanie odnowiona, dzięki środkom z UE i pomocy gminy.

Komentarze