Rozpoczęli uroczystościami kościelnymi, a zakończyli zawodami
Strażacy ochotnicy z jednostek gminy Kościerzyna obchody św. Floriana rozpoczęli już 3 maja. Odbyły się msze strażackie w Łubianie i Wielkim Klinczu. Tydzień później w Kornym rozegrano zawody w sporcie pożarniczym pomiędzy 8 gminnymi jednostkami. Zwycięstwo zdobyło OSP Skorzewo.
3 maja w kościele parafialnym w Łubianie odbyła się msza św. odprawiona w intencji strażaków z okazji ich święta. Odprawił ją ks. proboszcz Wojciech Węckowski. W modlitwie polecał wszystkich strażaków z Łubiany i z Kornego, dziękując za ich codzienną służbę, poświęcenie i gotowość do niesienia pomocy w każdej sytuacji.
Dzień później msza św. z okazji Dnia Strażaka odbyła się w Wielkim Klinczu. Uczestniczyli w niej druhowie, członkowie MDP, przyjaciele jednostki i mieszkańcy. Całej mszy towarzyszyła piękna oprawa muzyczna w wykonaniu orkiestry „Danielos” z Wielkiego Klincza.
Po mszy ks. proboszcz Bogusław Kudla zaprosił strażaków, MDP i orkiestrę na wspólny poczęstunek.
W Kornym rywalizowało 8 jednostek
10 maja na boisku w Kornym tradycyjnie odbyły się zawody w sporcie pożarniczym połączone z obchodami Dnia Strażaka. Wzięło w nich udział osiem jednostek. Ich członkowie rywalizowali w dwóch podstawowych konkurencjach drużynowych, tzn. w sztafecie i ćwiczeniu bojowym. Jak zawsze tej rywalizacji towarzyszyły zmagania indywidualne w rzucie kulą czy podnoszeniu ciężarka. Zawody zakończono najbardziej emocjonalną konkurencją – przeciąganiem liny.
Na podium zawodów znalazły się kolejno: OSP Skorzewo, OSP Kłobuczyno oraz OSP Dobrogoszcz.
Dodatkową atrakcją były pokazy sprzętu ratowniczego oraz stoiska edukacyjne, przyciągające całe rodziny. Organizatorzy podziękowali sponsorom i władzom gminy za wsparcie, zapowiadając powtórkę wydarzenia w przyszłym roku.
Nad/opr.red