Gmina Kościerzyna Wokół nas

Gmina Kościerzyna. Spotkanie wójta z sołtysami. Ustalili harmonogram zebrań wiejskich

9 marca władze gminy Kościerzyna zorganizowały spotkanie dla wszystkich sołtysów. Jego celem z jednej strony było ustalenie harmonogramu zebrań wiejskich, a z drugiej złożenie życzeń w związku z przypadającym na 11 marca Dniem Sołtysa.

Gmina Kościerzyna, największa w powiecie kościerskim ma 36 sołtysów. Większość z nich ma wieloletnie doświadczenie tak jak Ryszard Mański, który prawie 33 lat sołtysuje w Gostomiu, czy Bernarda Pellowska, która robi to przez trzy dekady w Loryńcu. Ostatnie wybory z marca 2019 roku przyniosły sześciu nowych sołtysów, z czego połowa to kobiety. 

– Patrząc na naszych sołtysów, w znacznej przewadze są to osoby bardzo zaangażowane. Starają się realizować swoje zadania najlepiej jak potrafią. Kontakt mam z nimi na bieżąco. Oczywiście czasami występują nieporozumienia. Najgorzej jest wtedy, kiedy sołtys zapomina, że u niego kiedyś była już robiona duża inwestycja np. kanalizacja, a teraz kiedy trzeba ją wykonać w innym sołectwie, a co za tym idzie wydać znaczące pieniądze, to jest dla niego problem – komentuje czasami niełatwe relacje z sołtysami Grzegorz Piechowski, wójt Kościerzyny.

Chcą wrócić do normalności

Likwidacja obostrzeń covidowych zachęca do powrotu do tradycyjnych spotkań wiejskich, których przez dwa lata pandemii nie organizowano. To było głównym tematem spotkania władz gminy z sołtysami. Podsumowaniem jego było przyjęcie harmonogramu spotkań sołeckich na rok bieżący. Są one potrzebne m.in., aby omówić sprawy na linii mieszkańcy-samorząd, porozmawiać o planowanych w gminie inwestycjach.

– Żyjemy w trudnych czasach. Będą one wymagały od nas większej konieczności przekonania mieszkańców do zrozumienia aktualnej sytuacji. To wydaje się dziś oczywiste, ale nie jest takie proste. Przyzwyczailiśmy się do dobrobytu, do corocznych inwestycji. W tym roku gmina ma zaplanowanych 40 mln zł na różne zadania, ale jest obawa o realizację wszystkich zaplanowanych inwestycji, bo niewiadomo czy nas będzie stać w kontekście rozliczeń przetargowych – tłumaczy wójt gminy.

Podziękowania dla sołtysów

Spotkanie odbyło się w przeddzień Dnia Sołtysa, stąd po raz kolejny wójt mógł powiedzieć jak ważną rolę pełnią oni w życiu gminy. Władze dobrze wiedzą w jakich warunkach dziś musi działać sołtys i jakie wymagania stawia przed człowiekiem pełnienie tej funkcji. Stąd też niewielu młodych ,,rwie się’’ do sołtysowania. Takie osoby jak Sebastian Kiełpin, lat 24 od 2019 roku sołtys Skorzewa, są tu wyjątkiem.

– Sołtysi w życiu gminnym pełnią bardzo ważną rolę. Za to chciałabym raz jeszcze Wam wszystkim podziękować. Chcę życzyć, aby ta Wasza praca i zaangażowanie społeczne były doceniane przez Waszych mieszkańców – mówił do sołtysów G. Piechowski wójt gminy Kościerzyna.

D. Tryzna

Komentarze