Gmina Karsin Kultura Wokół nas

Wiele. Międzynarodowy Festiwal Folkloru. Festiwalowe zespoły już dotarły na Kaszuby

Wczoraj zostało otwarte wydarzenie, które na stałe już wpisało się do życia kulturalnego naszego regionu. To Międzynarodowy Festiwal Folkloru „Kaszubskie Spotkania z Folklorem Świata”. W jego ramach do niedzieli lokalne i zagraniczne zespoły będą występować równolegle na scenach Brus, Czerska, Kościerzyny, Wdzydz i Wiela.

Festiwal ma długą tradycję. Został zapoczątkowany przez GOK w Sierakowicach i Brusach. Niestety, Sierakowice wycofały się z organizacji tej imprezy z powodów finansowo-technicznych. Jednak tę szansę wykorzystała gmina Karsin, która połączyła swoje siły z sąsiednimi Brusami i Czerskiem. Od tamtej pory festiwal ten jest jednym z dwóch dużych wydarzeń, które w sezonie letnim odbywają się m.in. w Wielu. Drugim jest Wielewski Turniej Gawędziarzy, który w tym roku odbędzie się 5-6 sierpnia. One oba czynią z Wiela miejsce gdzie pielęgnuje się regionalizm. Bądź co bądź spadek po regionalistach, Wincentym Rogali i Hieronimie Derdowskim, zobowiązuje.

Oficjalne otwarcie

Wczoraj odbył się wieczorek integracyjny wszystkich festiwalowych grup. Na ręce delegacji każdego z zespołów przekazano upominki nawiązujące do kultury kaszubskiej i symboli poszczególnych samorządów organizujących festiwal. Spotkanie poprzedzone było uroczystą paradą wszystkich uczestników w korowodzie ulicami Wiela. Zaprezentowało się piętnaście zespołów – osiem polskich i siedem zagranicznych.

W tym roku Kaszubi goszczą grupę Tongariki z Chile, Alma Zahorí z Kostaryki, Cantareu z Portugalii, Folklor Dansemble Amersfoort z Holandii, Urpin ze Słowacji, Tine Roźanc ze Słowenii i Kellarious z Włoch. Region kaszubski reprezentują zespoły: Bławatki z Chojnic, Kaszubskie Nuty z Nowego Klincza, Kaszuby z Wiela i Karsina, Kościerzyna z Kościerzyny, Kaszuby z Chojnic, Ziemia Czerska z Czerska, Kaszubski Zespół Dziecięcy z Wiela oraz Krëbane z Brus.

Koncert inauguracyjny

Jak co roku w pierwszy dzień festiwalu w Wielu odbył się koncert inauguracyjny. Jego otwarcia dokonał gospodarz gminy Karsin – wójt Roman Brunke, który w imieniu organizatorów przywitał gości, zespoły oraz licznie zgromadzoną publiczność. Warto nadmienić, że wśród przybyłych gości znaleźli się m.in. były Senator RP Bogdan Lis, wicestarosta Piotr Laska, Komendant Powiatowy Policji w Kościerzynie insp. Adam Bork, Radny Powiatowy Józef Modrzejewski, Przewodniczący Rady Gminy Karsin Bogdan Pepliński, Proboszcz Parafii w Osowie Ks. Michał Stępnik i szefowie największych firm z terenu gminy Karsin. Następnie na scenie w krótkich występach zaprezentowały się kolejno wszystkie zespoły, które uczestniczą w tegorocznej edycji festiwalu. Ostatnim zespołem występującym tego dnia na wielewskiej scenie był zespół z Chile, który swoim występem rozgrzał publiczność, gdzie pomimo rześkiej pogody zebrało się około 1500 osób. Na zakończenie odbył się widowiskowy pokaz sztucznych ogni. Mieszkańcy oraz turyści mogli go oglądać z nowego mola, co był dopełnieniem tego obfitującego we wrażenia i doznania artystyczne dnia. 

Nad/opr.red

Harmonogram występów

27.07.2023 czwartek

Kościerzyna godz. 18:00 – Krëbane, Słowenia, Włochy, Chile

Wdzydze godz. 18:20 – Kaszubskie Nuty, Chile, Krëbane, Słowacja

Wiele godz. 18:20 – Bławatki, Kostaryka, Kaszuby z Wiela i Karsina,

Czersk godz. 19:00 – Holandia, Portugalia, Kostaryka, Zespół Dziecięcy z Wiela, Słowacja

28.07.2023 piątek

Brusy godz. 18:00 – Dzień Koncertowy – gwiazda wieczoru KOMBII, afterparty w rytmach DJ Recklessman

Czersk godz. 18:00 – ZPiT Ziemia Czerska, Słowacja, Bławatki, Słowenia  

Wdzydze godz. 18:00 – Holandia, Kaszuby z Wiela i Karsina, Zespół Dziecięcy z Wiela, Kostaryka, Włochy

Wiele godz. 18:40 – Krëbane, Włochy, Chile

Kościerzyna godz. 18:40 – Kaszubskie Nuty, Holandia, Kaszuby z Chojnic, Portugalia

29.07.2023 sobota

Brusy godz. 18:00 – Słowenia, Kostaryka, Włochy, Krëbane, Holanida, Chile, dyskoteka

Wiele godz. 18:00 – Kaszubskie Nuty, Holandia, Słowacja, Portugalia

Kościerzyna godz. 18:20 – Słowacja, Kościerzyna, Kostaryka

Czersk godz. 18:30 – Krëbane, Chile, Kaszubskie Nuty, Włochy

Wdzydze godz. 19:20 – Portugalia, Słowenia

30.07.2023 niedziela

Brusy godz. 18:00 – msza święta z udziałem zespołów festiwalowych, przemarsz ulicami Brus, koncert finałowy

Komentarze