Powiat kartuski Powiat kościerski Wokół nas

Region. Czas pielgrzymowania na Jasną Górę. Pielgrzymka Kaszubska i Gdyńska już ruszyły. Grupy z naszych powiatów wyjdą w weekend

Po pielgrzymkach do Sanktuariów Maryjnych na Kaszubach nadszedł czas na ukoronowanie pielgrzymkowego trudu. Na Jasną Górę ruszają tysiące pątników z całego kraju. Wśród nich liczące się grupy tworzą pielgrzymi z Kaszub.

Najdłuższą w kraju pielgrzymką na Jasną Górę jest trasa jaką pokonuje Kaszubska Piesza Pielgrzymka. Rusza z Helu, by po pokonaniu 638 km dojść do celu. Tegoroczna będzie 42. Pielgrzymi wyszli przedwczoraj z samego rana a dzisiaj dotrą do sianowskiego sanktuarium, gdzie zatrzymają się na nocleg. Mieszkańcy powiatu kartuskiego, którzy chcą ich pozdrowić, mogą to uczynić w piątek kiedy pielgrzymka będzie przechodzić kolejno przez Garcz, Chmielno, Ręboszewo, Złotą Górę, Ostrzyce, Szymbark gdzie zatrzymają się na nocleg. W sobotę ich trasa będzie wiodła przez Piotrowo, Grabowo Kościerskie, Nową Karczmę, Liniewo, Orle i Stare Polaszki. Mieszkańcy powiatu kościerskiego będą mogli powitać ich nawet w niedzielę, gdyż tego dnia będą przechodzić przez Nowe Polaszki, Stare Polaszki, Czerniki, Kobyle, Dolne Maliki, aby tam wejść na teren powiatu starogardzkiego.

Kolejna duża pielgrzymka z naszego regionu z Gdyni wyruszyła wczoraj i dotarła do Żukowa. Dziś pielgrzymi wyruszą stąd przez Hopowo do Przywidza.

Kolej na nasze pielgrzymki

Kolejną liczącą się pielgrzymką z naszego regionu jest Piesza Pielgrzymka Grupy Kaszubskiej Diecezji Pelplińskiej. Jej grupa lęborska ruszy jutro, by wieczorem na nocleg dotrzeć do Sierakowic. Następnego dnia ruszy o godz. 7 razem z pielgrzymami z dekanatu sierakowickiego. Tego samego dnia po mszy w kartuskiej kolegiacie wyrusza również grupa kartuska, aby na nocleg zatrzymać się w Kościerzynie. Stąd w niedzielę rano ruszy na Jasną Górę 33. Pielgrzymka Kaszubska Diecezji Pelplińskiej. Tradycyjnie odprowadzi ją ks. biskup Ryszard Kasyna.

D. Tryzna

Fot. Parafia Bożego Ciała w Helu
Fot. Parafia Bożego Ciała w Helu
Fot. Parafia Bożego Ciała w Helu
Fot. Parafia Bożego Ciała w Helu
Fot. Parafia Bożego Ciała w Helu
Fot. Parafia Bożego Ciała w Helu
Fot. Parafia Bożego Ciała w Helu
Fot. Parafia Bożego Ciała w Helu

Komentarze