Gmina Kartuzy Gmina Przodkowo Gmina Sierakowice Gmina Somonino Gmina Żukowo Powiat kartuski Szkolnictwo

Powiat kartuski. Ranking Perspektywy. Spadki i awanse szkół z kartuskiego

Czasopismo Perspektywy opublikowało tegoroczne zestawienie najlepszych techników i liceów w Polsce. Niestety, większość szkół z naszego powiatu zaliczyła niemałe spadki. Wyjątkiem jest ZSZiO w Kartuzach, które pozostaje liderem.

W 26. edycji Rankingu Liceów i Techników Perspektywy analizowały wyniki 1431 liceów ogólnokształcących spośród 2246 i 1231 techników spośród 1755, które spełniły kryterium wejścia do Rankingu.

Głównymi adresatami Rankingu są uczniowie i ich rodzice, którzy muszą podjąć bardzo ważną decyzję dotyczącą wyboru dalszej ścieżki kształcenia. Ranking stanowi pomoc dla młodych ludzi w wyborze liceum lub technikum – szkoły, która doprowadzi ich do studiów i ułatwi zdobycie wymarzonego zawodu.

Kartuskie technika na wysokich lokatach

Po raz kolejny najwyższe noty wśród techników w kraju zebrała szkoła ze ,,Wzgórza’’, czyli ZSZiO w Kartuzach. Placówka została sklasyfikowana na 51. miejscu w kraju, co jest ogromnym skokiem z 147. miejsca w zeszłym roku. Ponadto szkoła ta znalazła się na 3. miejscu w regionie i zgarnęła Odznakę Złotej Szkoły. Technikum w ZSP w Sierakowicach zaliczyło wielki spadek z 194. miejsca w kraju w zeszłym roku na 341. lokatę w tegorocznym zestawieniu. Technikum to znalazło się również na 19. pozycji w naszym województwie, co dało mu Brązowy Znak. Tylko te dwie szkoły z powiatu kartuskiego znalazły się w klasyfikacji rankingu w skali ogólnopolskiej. Trzy technika sklasyfikowano na poziomie województwa, a placówka w Somoninie nie znalazła się nawet w tym zestawieniu, choć w ubiegłym roku na 34. pozycji. Niemniej, w skali regionu najwyżej plasuje się placówka w Żukowie, która zajęła 35. miejsce. PZS w Przodkowie w województwie znalazła się 42. lokacie, a ZST w Kartuzach na 42. miejscu.

Spadki kartuskich liceów

„Klasztorna” po raz kolejny poleciała w rankingu. Z 48. miejsca na Pomorzu poprzedniego rankingu spadła na 52. miejsce w rankingu bieżącym. W klasyfikacji ogólnopolskiej z 693. miejsca przesunęła się na 733. lokatę. Jednak placówka ta zdobyła Brązowy Znak. 

Kartuskie III LO zostało sklasyfikowane na 79. 64 miejscu w województwie, co również jest spadkiem z 64. miejsca w zeszłym rankingu.

Po raz pierwszy w rankingu pojawiło się LO w Żukowie, które na Pomorzu zajęło 82. miejsce.

red.

Komentarze