Gmina Kościerzyna Szkolnictwo

Gmina Kościerzyna. W nagrodę za naukę kaszubskiego do Niemiec i Szczecina

Uczniowie ze szkół w Łubianie, Kaliskach i Skorzewie, pojechali na pięciodniową wycieczkę do Niemiec i Szczecina. Była to nagroda za wieloletnią i zaangażowaną naukę języka kaszubskiego. W wycieczce, oprócz uczniów ze szkół w gminie Kościerzyna, wzięli udział uczniowie uczący się języka kaszubskiego w I LO w Kościerzynie.

Uczestnicy odwiedzili półwysep Arkona, średniowieczny ośrodek kultu słowiańskiego boga Świętowita oraz Park Narodowy Jasmund z przepięknymi kredowymi klifami. Śladem dawnych książąt pomorskich zwiedzali miasta Stralsund oraz Greifswald. W Stralsundzie odwiedzili Oceanarium, a w Greifswaldzie Uniwersytet, na którym na początku XX wieku studiował znany pisarz kaszubski Aleksander Majkowski. Byli też w Muzeum Pomorza w Greifswaldzie. W Szczecinie zwiedzili Zamek Książąt Pomorskich i dawny schron z czasów II wojny światowej oraz popłynęli w rejs po rzece Odrze.

– Wyjazd był okazją do poznania miejsc historycznie związanych z Kaszubami, ale także do integracji uczniów uczących się języka kaszubskiego. Szkoły chcą organizować tego typu wyjazd studyjny co dwa lata, tym samym nagradzając uczniów, którzy przez całą edukację w szkole podstawowej, uczęszczają na lekcje języka kaszubskiego – relacjonują Anna Cupa, Mariola Zaborowska i Iwona Makurat.

Wyjazd został w większości sfinansowany z subwencji, którą otrzymuje gmina z tytułu nauczania języka kaszubskiego.

Nad/opr.red

Komentarze