Gmina Kościerzyna Kultura Wokół nas

Gmina Kościerzyna. Zapraszamy na gminne święto plonów. W Gostomiu stoją już dożynkowe witacze

W tym roku rolnicy gminy Kościerzyna dziękować będą za tegoroczne plony na dożynkach w Gostomiu. Uroczystości rozpoczną się o godz. 15 dożynkową mszą świętą. Po nabożeństwie odbędzie się przemarsz dożynkowy.

Zgodnie ze zwyczajem dożynki w gminie Kościerzyna odbywają się co roku w innym sołectwie. Gospodarzem tegorocznych będzie sołectwo Gostomie z sołtysem Ryszardem Mańskim.

Starostami dożynkowymi będą Arleta i Adam Cieszyńscy. Państwo Cieszyńscy są małżeństwem od 23 lat, mają dwoje dzieci: córkę Martę i syna Pawła. Pani Arleta pochodzi spod Sierakowic, a Pan Adam z Gostomia, gdzie obecnie mieszkają. Posiadają również gospodarstwo w niedalekiej Kukówce. Zajmują się głównie hodowlą krów i produkcją mleka. Warto wspomnieć, że Państwo Cieszyńscy mają już doświadczenie w pełnieniu funkcji starostów – pan Adam był już starostą dożynek w 2003, a Pani Arleta w 2009 roku.

W programie dożynek jest tradycyjny konkurs wieńców, wręczenie nagród rolnikom oraz zabawa przy muzyce. Na gości czekać będą pyszności przygotowane przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich, nie zabraknie strefy gastronomicznej i dmuchańców. Mieszkańcy pochwalą się swoimi wyrobami, między innymi znakomitymi miodami z miejscowej pasieki.

D. Tryzna

Komentarze