Konkursy Rolnictwo Wokół nas

Region. Za kilka dni Dożynki Wojewódzkie. Zgłoś wieniec dożynkowy. Wygraj 3 tys. zł

Jeszcze kilka dni zostało, aby zgłosić się do konkursu marszałka województwa pomorskiego na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Pamiętać należy, że jest on obwarowany konkretnym regulaminem. Biorący w nim udział mogą liczyć na duże nagrody, a uczestnicy dożynek na wiele atrakcji, które będą na nich czekały w dwudniowej imprezie.

Za nami dożynkowy weekend. W sobotę i w niedzielę na terenie naszych powiatów odbywało się kilkanaście imprez dożynkowych. Od tych sołeckich, przez parafialne, do gminnych. Na wszystkich jednym z głównych symboli dożynek była korona żniwna. Podczas gminnego święta plonów najpiękniejsza z nich, wybierana w konkursie, będzie reprezentować daną gminę na dożynkach wojewódzkich. Wystarczy tylko zgłoszenie do konkursu.

Samorząd wojewódzki i pielęgnowanie tradycji

Nie jest to jednak zasadą. Bywa, że z jednej gminy zgłaszanych jest kilka wieńców przez sołectwa albo inne podmioty, bo prawo zgłoszenia do konkursu marszałka mają też KGW, organizacje społeczne działające na obszarach wiejskich i sami rolnicy.

– My tego nie ograniczamy. Chcemy, aby tych wieńców było jak najwięcej, bo w wielu przypadkach są to arcydzieła sztuki ludowej. Dla nas najważniejsze, aby były to tradycyjne korony żniwne, takie jak kiedy wyplatało się na wsi. Bez elementów sztucznych czy plastikowych – podkreśla Krzysztof Pałkowski, dyrektor Departamentu Środowiska i Rolnictwa UM w Gdańsku.

Jak usłyszeliśmy od niego, co roku zgłaszanych jest od 40 do nawet 70 wieńców, stąd muszą one być poddane wyraźnym kryteriom regulaminu. Ocenia to specjalna komisja, która jak zaznacza, podchodzi do tego rygorystycznie.

Czas do 4 września

Jak informuje dyrektor, na początku ubiegłego tygodnia było zgłoszonych około 30 wieńców. Biorąc pod uwagę dożynkowy weekend, jakim można określić ostatnią sobotę i niedzielę sierpnia, dopiero teraz będzie ich wysyp. Przecież na terenie naszego województwa są 123 gminy i w każdej odbywają się dożynki. Do tematu będziemy powracać.

D. Tryzna

Komentarze