Gmina Lipusz Inwestycje

Gmina Lipusz. Wizyta oficjeli rządowych. Obejrzeli jak gminę zmieniają rządowe dotacje

17 maja po spotkaniu z włodarzami kościerskich samorządów, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich i Wiceminister Infrastruktury Marcin Horała na zaproszenie wójta Mirosława Ebertowskiego odwiedzili gminę Lipusz. Wizytowali inwestycje, które zostały tu zrealizowane, dzięki dofinansowaniu z programów rządowych. A było co oglądać.

Większość tych inwestycji skupiała się w miejscowym Zespole Szkół. Goście obejrzeli obiekty sportowe wyremontowane dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu w ramach ,,Sportowej Polski”. Na zadanie to warte ponad 1 mln zł w ubiegłym roku gmina otrzymała prawie 400 tys. zł wsparcia. W jego ramach wykonano remont boiska piłkarskiego, kortów tenisowych, boiska wielofunkcyjnego oraz przebudowę zaplecza sanitarno-socjalnego przy boisku piłkarskim oraz remont wentylacji i wymianę oświetlenia na hali sportowej.

Pierwszy żłobek w gminie

Od niedawna w zespole działa pierwszy w gminie żłobek ,,Remusek”. Inwestycja ta została dofinansowana z ubiegłorocznej edycji programu Maluch+. Gmina otrzymała ponad 720 tys. zł. W ramach tegorocznej edycji tego programu Lipusz pozyskał dodatkowe środki w wysokości 80 zł na jedno dziecko miesięcznie. Co ważne, dzięki środkom pozyskanym z RPO województwa pomorskiego rodzice ponoszą jedynie symboliczną opłatę za pobyt dzieci w wysokości 100 zł miesięcznie. Goście byli zachwyceni warunkami stworzonymi dla najmniejszych mieszkańców.

Pokazali swoich sportowców

Dyrektorzy placówek oświatowych tworzących zespół zaprezentowali gościom całe swoje ,,gospodarstwo”. Należy tu podkreślić, że na terenie gminy działa tylko jedna szkoła, do której są dowożone dzieci z całego jej terenu. Na hali zorganizowano spotkanie szanownych gości z tegorocznymi Mistrzami Województwa Pomorskiego w Piłce Ręcznej Chłopców rocznik 2009. Była to okazja do złożenia gratulacji zawodnikom i trenerowi Robertowi Klasa.

Obejrzeli inwestycje drogowe

Na zakończenie wizyty goście zapoznali się z efektem realizacji ubiegłorocznego zdania w ramach Funduszu Dróg Samorządowych na ulicy Ks. Dunajskiego i Ks. Trzebiatowskiego w Lipuszu. Wójt gminy przedstawił także dofinansowany w tym roku z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg zakres jednego z zadań tj. Przebudowę dróg gminnych oraz chodników na ul. Bohaterów, Krótkiej, Jaśminowej w Lipuszu. Na zadanie to gmina pozyskała 50 procent dofinansowania w wysokości 470 tys. zł.

Jak podsumowuje urząd, ubiegłoroczne wsparcie rządowe na realizowane przez gminę Lipusz inwestycje wyniosło blisko 2 mln zł. W ramach RFRD w tym roku gmina Lipusz zrealizuje jeszcze zadanie Przebudowa dróg gminnych oraz chodników na ul. Szerokiej, Brzechwy, Różanej i 8 Marca w Lipuszu również dofinansowane w 50 procentach (480 tys. zł).

Nad/opr.red

Komentarze