Gmina Somonino OSP Wokół nas

Gmina Somonino. „Brać strażacka jest częścią naszej tożsamości i tworzy historię naszej Małej Ojczyzny”

Te słowa to część pięknej homilii wygłoszonej podczas mszy świętej odprawionej za druhów z Ostrzyc i Goręczyna. Również w kościele w Hopowie odprawiono mszę strażacką za strażaków-ochotników z dwóch gminnych jednostek. 4 maja druhowie motywowani wiarą przychodzili podziękować św. Florianowi i Panu Bogu za opiekę.

Strażacy-ochotnicy z OSP w Egiertowie i Hopowie zamówili mszę świętą w kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Hopowie. Odprawił ją proboszcz ks. Tadeusz Łącki. Przed ołtarzem stanęły dwa poczty sztandarowe. W nabożeństwie oprócz druhów uczestniczyli członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej i bliscy ze strażackich rodzin.

W Goręczynie mszę świętą w intencji druhów z jednostki miejscowej i tej w Ostrzycach oprawili proboszcz ks. Hubert Kitowski, wikariusz ks. Krzysztof Wilkowski i ks. dr Maciej Kwiecień, redaktor Radia Plus. Głównym celebransem był ks. dyrektor.

Homilia, która umocniła ducha

Na początku swojej homilii nawiązał do przypadającego w tym roku jubileuszu 90-lecia jednostki.

– Wjeżdżając do Goręczyna wzrok przyciągają dwa budynki – ta świątynia i strażnica OSP. Jak wskazuje napis na niej – 1933 r. – jednostka miejscowa ma 90 lat. To wiek poważny. Dziś dziękujemy Panu Bogu za to, że straż istnieje tu nieprzerwanie, że jest istotnym elementem tego miejscowego krajobrazu. Jest częścią naszej tożsamości i jest ściśle związana z historią naszej Małej Ojczyzny – mówił ks. M. Kwiecień.

W dalszej części odniósł się do strażackiej służby, wskazując skąd druhowie mają czerpać wzorce i siłę.

– Ten, kto służy w OSP często musi sobie stawiać cele trudne, wysokie, wymagające odwagi i hartu ducha. Dzisiejsza uroczystość pokazuje nam, że my również w naszej służbie tak musimy wspinać się do Pana Boga. Nie dotknie jednak go żadna drabina strażacka. Trzeba to robić poprzez patronów – św. Floriana. Stąd przychodzimy tu, motywowani wiarą, podziękować św. Florianowi i Panu Bogu za to, że zachowują nas w bezpieczeństwie, że dają nam siłę do tego, aby coraz lepiej służyć. Wiara jest naszą motywacją i ona jednoczy nas w kościele. Dzisiaj, będąc tu na galowo ze sztandarami odkrywacie, że jesteście wspólnotą, bracią strażacką, że możecie liczyć na siebie i że inni mogą na Was liczyć – wskazywał wykładowca gdańskiego seminarium.  

Okolicznościowy apel

Po mszy druhowie tradycyjnie oddali cześć byłemu proboszczowi ks. prałatowi Antoniemu Prissowi i przeszli na plac przed strażnicą, gdzie odbył się okolicznościowy, świąteczny apel. Do druhów przemówił dh Jarosław Wydrowski, prezes Zarządu Gminnego ZOSP RP, składając z okazji Dnia Strażaka życzenia i podziękowania. Do zgromadzonych zwrócił się również wójt Marian Kowalewski, który wraz z przewodniczącym rady Andrzejem Sołtyskiem byli obecni na strażackiej mszy.

– Żeby Wasza wspólnota rozrastała się, bo jak patrzę to jest tu dużo młodych osób. To właśnie oni przejmą wszystko po Was. Niech jednostka trwa jak najdłużej. Tego Wam szczerze życzę – mówił m.in. włodarz gminy.

Podczas apelu wręczono również kilka odznaczeń najbardziej wyróżniającym się druhom z OSP Ostrzyce. Srebrny medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” otrzymał dh Rajmund Węsiora. Brązowa Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Pożarnictwa Województwa Pomorskiego” trafiła do dha Wojciecha Brylowskiego i dha Marka Ustowskiego. Odznakę „Strażak Wzorowy” otrzymał dh Marcin Cieślewicz.

D. Tryzna

Komentarze