Miasto Kościerzyna Samorząd Wokół nas

Kościerzyna. Majówka w Muzeum Kolejnictwa. #Ekotransport ogłosili w parowozowni

2 maja w Muzeum Kolejnictwa odbył się kolejny piknik organizowany wspólnie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Cieszył się dużą frekwencją. Podczas niego prezes WFOŚiGW i wojewoda zainaugurowali kolejną edycję kampanii #ekotransport.

Podobnie jak w roku ubiegłym organizatorzy tego dnia przygotowali wiele dodatkowych atrakcji. Stąd mimo chłodu frekwencja na pikniku była bardzo duża. Wśród zwiedzających dominowały rodziny z dziećmi, dlatego zafundowano wszystkim bezpłatne lody. Jak zawsze największym zainteresowaniem cieszył się przejazd koleją lilipucią i drezyną. Dzieci wspinały się parowozy, mając jedyną okazję zobaczyć od środka jak wygląda lokomotywa.

Były też stoiska przygotowane przez pracowników WFOŚiGW, gdzie najmłodsi mogli zgłębiać tematykę ekologii.

– Dzieci mogły nauczyć się na przykład tego, jak sortować odpady, a także podstaw proekologicznych – wyjaśnia dr Krzysztof Jażdżewski, dyrektor Muzeum Ziemi Kościerskiej w Kościerzynie.

Ogłosili start kampanii

Piknik w parowozowni był idealnym miejscem do zainaugurowania przez prezesa WFOŚiGW Szymona Gajdy i wojewody pomorskiego Dariusza Drelicha startu kampanii dotyczącej ekotransportu. Przekonuje się w niej mieszkańców województwa pomorskiego, aby samochody zostawili w garażu i przesiedli się na indywidualne lub zbiorowe środki transportu. Jak podkreślali, transport kolejowy wywiera mniejszą presję na środowisko, ponieważ jest ośmiokrotnie mniej emisyjny aniżeli transport drogowy. Jak tłumaczyli, jeden pociąg emituje tyle zanieczyszczeń, co 100 samochodów. Apelowali także do zwiedzających, by m.in. z tego powodu docenili podróżowanie koleją. W tegorocznej kampanii jej organizatorzy chcą położyć nacisk na używanie rowerów. Mówił o tym towarzyszący VIP-om burmistrz Kościerzyny Michał Majewski.

– We wszystkich kierunkach wyjazdowych z Kościerzyny mamy już ścieżki rowerowe. O brakujący odcinek 300-metrowy złożyliśmy dofinansowanie. Mamy kolej. Wiemy, że kolej jest po przetargu. Powstaną dwa tory do Gdyni. Zostaną zelektryfikowane. Dzięki środkom rządowym i tym z WFOŚiGW poprawiamy naszą infrastrukturę. Kościerzyna staje się wspaniałym miejscem, w którym można nie tylko odpoczywać, ale i zamieszkać – zachęcał burmistrz M. Majewski.

D. Tryzna

Komentarze