Gmina Sulęczyno Kultura Wokół nas

Gmina Sulęczyno. Jubileusz działalności. Dziecięcy Zespół Regionalny „Motylki” ma dwadzieścia lat

 „Motylki” to dziecięcy regionalny zespół kaszubski, który działa od 2004 roku przy Zespole Szkół w Sulęczynie pod patronatem Gminnego Ośrodka Kultury w Sulęczynie. Tworzą go dzieci w wieku od 7 do 15 lat. Przez dwie dekady wystąpiło w nim wiele dorosłych dziś mieszkanek gminy.

Z pomysłem powołania takiego zespołu wyszła Helena Formela. Pierwsze próby podjęto równo dwadzieścia lat temu podczas ferii zimowych 2004 roku. Początki nie były łatwe, ale pełne entuzjazmu – podkreśla Grażyna Korda, która razem z H. Formelą podjęły się tego zadania. Chodziło o to, aby dziecięcy zespół z Sulęczyna wystąpił na dożynkach powiatowych, które miały się tu odbyć tego roku.

Wyzwaniem było wszystko, od sprzętu, strojów, po gadżety. Jednak mimo ograniczonych środków finansowych udało się zorganizować występ. Nieoceniona była pomoc rodziców, krewnych i wszystkich tych, którym pomysł się spodobał. Jak wspomina G. Korda, buty dla chłopców przyszły aż z Ukrainy w ostatni dzień przed pierwszym występem.

– Kiedy ogląda się zdjęcia czy film z tego wydarzenia widać, że w oczach wielu rodziców łezkę radości – opowiada nam G. Korda.

Od dwóch dekad dobrze promuje gminę

Po kilu latach H. Formela przekazała pałeczkę Dorocie Kerlin, która nadal z pasją kieruje zespołem. Pierwszym akordeonistą zespołu był obecny radny powiatowy Andrzej Potrac. Dzisiaj jego miejsce zajął Piotr Złoch, całym sercem oddany „Motylkom”.  

Zespół szybko zdobył uznanie, biorąc udział w przeglądach regionalnych zespołów i festiwalach folklorystycznych. Ich największym osiągnięciem jest jednak nie tylko liczba zdobytych nagród, ale przede wszystkim fakt, że trwają od 20 lat. To nie tylko wyraz pasji, lecz także potwierdzenie, że lokalna społeczność docenia i wspiera ich działalność.

Dzisiaj, zespół to nie tylko utalentowane dzieci, ale także dumni absolwenci, którzy są już dorośli. Planowane są spotkania pierwszego składu z okazji 20-lecie zespołu, co będzie okazją do podsumowań i wspomnień.

„Motylki” dzisiaj

Współpraca z lokalnymi instytucjami, jak policją wojewódzką czy też Kaszubską Influencerką Karoliną Stankowską, pokazuje, że zespół nie tylko pielęgnuje tradycję, ale także aktywnie uczestniczy w życiu społeczności. Warsztaty, wyjazdy i udział w różnych wydarzeniach to elementy, które sprawiają, że zespół jest nie tylko miejscowym fenomenem, ale także ambasadorem kaszubskiej kultury poza granicami regionu.

Do tematu powrócimy.

D. Tryzna

Komentarze