Gmina Somonino Szkolnictwo Wokół nas

Goręczyno/Somonino. III Rajd Harcerski „Z Rodziną na Szlaku”. Zachęcają do aktywności ruchowej

To kolejna inicjatywa prężnie rozwijającego się w Somoninie środowiska harcerskiego. Celem rajdu „Z Rodziną na Szlaku” jest nie tylko integracja tego środowiska, ale również promowanie sprawności fizycznej, a przy okazji walorów turystycznych gminy.

W ostatnim czasie na terenie Somonina działalność harcerska jest coraz bardziej widoczna. Działa Gromada Zuchowa „Leśne Duszki” oraz 5. Drużyna Harcerska „Leśni”. Koordynatorem środowisk tych skupionych przy miejscowej szkole jest Anita Keller-Dorawa, przewodnicząca zespołu ds. ZHP w somonińskiej szkole. W Somoninie działają również harcerze starsi.

Sobotni rajd „Z Rodziną na Szlaku” to trzecia edycja inicjatywy, której celem jest integracja środowiska lokalnego, ale też zbliżenie społeczności lokalnej do środowiska harcerskiego. Jak podkreślają organizatorzy, nadrzędnym celem rajdu jest promowanie walorów turystycznych gminy Somonino oraz reklamowanie szlaków turystycznych, zarówno pieszych, jak i rowerowych.

– Jako harcerze, chcemy również „zarażać” innych miłością do przyrody i zachęcać do spędzania wolnego czasu aktywnie, z rodziną czy znajomymi. Każda edycja rajdu promuje inną trasę turystyczną, a że jest ich nieskończona ilość, mamy nadzieję, że następne przedsięwzięcia będą być może w formie rowerowej czy kajakowej – mówi A. Keller-Dorawa, której cała rodzina mocno zaangażowała się również w organizację wydarzenia.

Szlak rajdu

Tegoroczny rajd początek swój miał w Goręczynie. Przed wyruszeniem jego uczestnicy odwiedzili miejscowy kościół Trójcy Świętej i Wszystkich Świętych, pobudowany w XVII wieku jest perełką architektoniczną i najważniejszym zabytkiem na terenie gminy. O dziejach parafii i historii kościoła opowiedział ks. proboszcz. Zwrócił on uwagę uczestników na remonty i odnowienia jego wnętrza np. organów, zrealizowane w ostatnim czasie. Dalej rajd poprowadził przez Sławki, Kolańską Hutę i kończąc ogniskiem w Ostrzycach.

Całe przedsięwzięcie było możliwe dzięki współfinansowaniu przez gminę Somonino oraz Hufiec Kartuzy, a także uprzejmości Centrum Inicjatyw Społecznych w Ostrzycach.

Nad/opr.D.Tryzna

Komentarze